توضیحاتی که در این نوشته در مورد قدرت‌ها و ویژگی‌های انواع چوب‌های چوبدستی آمده برگرفته از یادداشت‌های آقای گریک اولیوندر1Garrick Ollivander، کسی که بسیاری او را به عنوان بهترین چوب‌دستی‌ساز دنیا می‌شناسند، طی یک دوره طولانی اشتغال به این حرفه است. همانطور که خواهید دید، آقای اولیوندر باور دارد که چوب‌ چوب‌دستی تقریبا از قدرت ادراک و انتخاب انسان‌ برخوردار است.

آقای اولیوندر یادداشت‌هایش درباره چوب چوب‌دستی‌ها را به این صورت معرفی می‌کند:

هر چوب‌دستی واحدی منحصر به فرد است و شخصیتش به درخت خاص یا موجود جادویی‌ای که مواد سازنده‌اش از آن گرفته شده بستگی دارد. علاوه بر این هر چوب‌دستی از آن لحظه‌ای که صاحب ایده‌آل خود را پیدا می‌کند، شروع به یادگیری از شریک انسانش و آموزش به او می‌کند. به همین دلیل اطلاعاتی که در ادامه می‌آید باید به عنوان ویژگی‌های کلی چوب‌هایی که من دوست دارم با آن‌ها کار کنم در نظر گرفته شود و نباید از آن‌ها برای توصیف هر چوب‌دستی‌ منحصر به فردی استفاده کرد.

تنها اقلیتی از درخت‌ها می‌توانند چوب مناسب چوب‌دستی را تولید کنند (همانطور که اقلیتی از انسان‌ها می‌توانند جادو کنند). برای اینکه بگوییم کدام یک از آن‌ها چنین استعدادی دارد به سال‌ها تجربه نیاز است. هر چند اگر داربدها در حال لانه‌سازی میان برگ‌های درخت پیدا شوند، این کار بسیار آسان می‌شود، زیرا آن‌ها هرگز در درخت‌های معمولی زندگی نمی‌کنند. به یادداشت‌های زیر درباره انواع چوب‌های چوبدستی باید به عنوان یک نقطه آغاز نگاه کرد، زیرا از آموختنی در طول عمرم به دست آمده و من با هر چوب‌دستی‌ای که می‌سازم و می‌فروشم به آموختن ادامه می‌دهم.

اقاقیا (Acacia)

یک چوب چوب‌دستی بسیار غیرمعمولی که توانسته‌ام از آن چوب‌دستی‌های ناقلایی بسازم که معمولا از جادو کردن برای کسی غیر از صاحبشان خودداری می‌کنند و بهترین عملکردشان را از همه به جز با استعداد‍‌ترین افراد، دریغ می‌کنند. این حساسیت باعث شده برایشان سخت مشتری پیدا شود و من فقط تعداد کمی از آن‌ها را در انبار برای ساحران و ساحره‌هایی نگه می‌دارم که از ظرافت کافی برخوردارند. اقاقیا برای جادوهایی که معمولا به عنوان جادوهای بی‌مغز و پر هیاهو شناخته می‌شوند، مناسب نیست. چوب‌دستی اقاقیا زمانی که با صاحبش به خوبی هماهنگ شود از پس هر قدرتی بر می‌آید، هرچند که معمولا به خاطر طبیعت عجیب و غریبش دست کم گرفته می‌شود.

توسکا (Alder)

توسکا چوبی سرسخت و انعطاف‌ناپذیر است و تاکنون دریافته‌ام که صاحب ایده‌آل آن‌ها نه یک آدم یک دنده و لجوج، بلکه فردی کمک‌رسان، با ملاحظه و دوست‌داشتنی‌ترین افراد است. در حالی که اکثر چوب‌های چوب‌دستی به دنبال شباهت در ویژگی‌های کسی هستند که قرار است به او خدمت کنند، توسکا در این مورد غیرمعمولی است و به نظر می‌رسد که به دنبال طبیعتی، اگر نگوییم دقیقا مخالف خودش، کاملا متفاوت است. زمانی که یک چوب‌دستی توسکا به خوبی و خوشی به فروش می‌رسد، تبدیل به یار و یاوری عالی و وفادار می‌شود. از بین تمام انواع چوب‌دستی، توسکا مناسب‌ترین برای اجرای طلسم‌های غیرکلامی است و به همین دلیل به این مشهور شده که تنها برای پیشرفته‌ترین ساحران و ساحره‌ها مناسب است.

سیب (Apple)

چوب‌دستی‌های چوب درخت سیب در تعداد بالا ساخته نشده‌اند. آن‌ها قدرتمند هستند و به درد صاحبی می‌خورند که ایده‌آل‌ها و اهداف بزرگی دارد، زیرا چوب این درخت اندکی با جادوی سیاه درهم آمیخته است. گفته می‌شود صاحب یک چوب‌دستی سیب دوست‌داشتنی و دراز عمر است و معمولا دیده‌ام که مشتریانی با جذابیت بزرگ شخصی، بهترین هماهنگی را در چوب‌دستی چوب درخت سیب می‌یابند. توانایی عجیب صحبت‌ کردن با سایر موجودات جادویی به زبان خودشان معمولا در میان صاحبان چوب‌دستی سیب دیده می‌شود، از جمله نویسنده مشهور کتاب «مردمان دریایی: راهنمایی جامع برای زبان و عاداتشان»: دیلن ماروود2Dylan Marwood

زبان گنجشک (Ash)

چوب‌دستی درخت زبان گنجشک به صاحب حقیقی‌اش وفادار می‌ماند و نباید آن را از دارنده‌ اصلی‌اش به کس دیگری منتقل کرد یا هدیه داد، زیرا قدرت و توانایی‌هایش را از دست می‌دهد. اگر هسته چوب‌دستی از موی تک‌شاخ باشد، این گرایش شدید می‌شود. خرافات قدیمی در مورد چوب‌دستی‌ها به ندرت از نزدیک و دقیق بررسی شده‌اند، اما من دریافته‌ام که جمله منظوم قدیمی که در مورد چوب‌دستی‌های سمان کوهی3Rowan، شاه بلوط4Chestnut، زبان گنجشک و فندق5Hazel وجود دارد (سمان سخن‌چینه، بلوط وِروِرو عه، گنجشک لجوجه، فندق غرغرو عه) رگه‌هایی از حقیقت دارد. آن دسته از ساحران و ساحره‌هایی که به خوبی با چو‌ب‌دستی زبان گنجشک هماهنگ می‌شوند، بر اساس تجربه من، افرادی نیستند که به آسانی نظرشان در مورد باورها و اهدافشان تغییر کند. با این حال ساحر و ساحره‌های گستاخ و یا خود رأیی که معمولا پافشاری می‌کنند چوب‌دستی‌هایی با چوب این درخت آبرومند را امتحان کنند، از نتیجه کار ناامید می‌شوند. صاحب ایده‌آل این چوب ممکن است یک دنده باشد، و مطمئنا شجاع خواهد بود، اما هرگز بی‌نزاکت و متکبر نیست.

سپیدار (Aspen)

چوب مناسب چوب‌دستی سازی درخت سپیدار سفید و خوش طرح است و همه‌ی چوب‌دستی‌سازها به خاطر شباهتش به عاج فیل و عملکرد جادویی معمولا خارق‌العاده‌اش، ارزش زیادی برای آن قائل می‌شوند. صاحب شایسته چوب‌دستی سپیدار معمولا یک دوئل‌کننده ماهر است یا مقدر شده که اینطور باشد، زیرا چوب‌دستی سپیدار یکی از آن چوب‌دستی‌هایی است که مخصوصا مناسب جادوهای نظامی و جنگی است. مشهور است که یک باشگاه دوئل بد نام و مرموز قرن هجدمی که نام خود را نیزه‌های نقره‌ای گذاشته بوده، تنها کسانی را می‌پذیرفته که چوب‌دستی سپیدار داشته‌ باشند. بر اساس تجربه من صاحبان چوب‌دستی‌های سپیدار معمولا افرادی با ذهن نیرومند و مصمم هستند و بیش از بقیه جذب ماموریت‌ها و دستورات جدید می‌شوند: این چوب‌دستی برای انقلابیون است.

راش (Beech)

فرد کاملا هماهنگ با چوب‌دستی راش اگر جوان باشد، عاقل‌تر از سن و سالش و اگر بالغ باشد، سرشار از درک و تجربه است. چوب‌دستی‌های راش برای افراد متعصب و کوته فکر بسیار ضعیف عمل می‌کنند. آن دسته از ساحران و ساحره‌هایی که بدون انطباق کامل با چوب‌دستی راش آن را در دست بگیرند (هنوز هم افراد زیادی آرزوی داشتن چوب‌دستی‌ای از جنس مرغوب‌ترین، شکوهمندانه‌ترین و با ارزش‌ترین چوب چوب‌دستی را دارند)، معمولا خودشان را به خانه اساتید چوب‌دستی‌سازی مانند من می‌رسانند و می‌خواهند دلیل کمبود قدرت چوب‌دستی زیبایشان را بدانند. زمانی که انطباق به خوبی صورت بگیرد، چوب‌دستی راش مستعد هنرمندی و ظرافتی است که به ندرت در دیگر چو‌ب‌ها دیده می‌شود و از همین حیث شهرت فراوانی دارد.

آلوچه جنگلی (Blackthorn)

آلوچه جنگلی، که چوب چوب‌دستی‌ِ بسیار غیر معمولی‌ای است، به مناسب‌ترین چوب برای یک جنگجو مشهور بوده که از نظر من سزاوار این شهرت است. این الزاما بدان معنا نیست که صاحبش اهل جادوی سیاه است (هرچند غیر قابل انکار است که افرادی که دست به چنین جادوهایی می‌زنند قدرت حیرت‌‎آور چوب‌دستی آلوچه جنگلی را دوست دارند): می‌توانید چوب‌دستی‌های آلوچه جنگلی را هم بین کاراگاهان و هم بین ساکنان آزکابان بیابید. یکی از ویژگی‌های کمیاب بوته آلوچه جنگلی با خارهای شرورش آن است که خوش‌طعم‌ترین میوه‌هایش را پس از تحمل یخبندانی سخت به عمل می‌آورد و به نظر می‌رسد چوب‌دستی‌ای که از این چوب ساخته شده برای اینکه با صاحبش کاملا پیوند برقرار کند، لازم است با او خطرها یا دشواری‌هایی را پشت سر بگذارد. پس از این شرایط، چوب‌دستی آلوچه جنگلی تبدیل به خدمتگزار وفادار و وظیفه‌شناسی خواهد شد که هر کسی آرزویش را دارد.

گردوی سیاه (Black Walnut)

گردوی سیاه که کمتر از چوب‌دستی گردوی استاندارد رواج دارد، به دنبال صاحبی خوش استعداد و با بصیرتی قدرتمند می‌گردد. گردوی سیاه چوبی بسیار زیباست اما به راحتی نمی‌توان بر آن تسلط پیدا کرد. این چوب یک ویژگی عجیب برجسته دارد و آن این است که به طرز عجیبی با تضادهای درونی جادوگر هماهنگ می‌شود و اگر دارنده‌اش به هر نوعی بخواهد خود را فریب دهد، قدرتش را به طرز چشمگیری از دست می‌دهد. اگر ساحر یا ساحره نتواند یا نخواهد با خود یا دیگران رو راست باشد، چوب‌دستی نمی‌تواند خوب عمل کند و برای اینکه قدرت قبلی‌اش را دوباره به دست آورد باید با صاحبی جدید هماهنگ شود. این چوب‌دستی پس از جفت شدن با افراد بی‌ریا و خودآگاه، تبدیل به یکی از وفادارترین و تاثیرگذارترین چوب‌دستی‌ها، با استعدادی خاص در تمام انواع سحر و جادو می‌شود.

سدر (Cedar)

هر بار که شخصی را با چوب‌دستی سدر می‌بینم، متوجه قدرت و صلابت شخصیت و وفاداری‌ غیر معمول در او می‌شوم. پدر من، جرویس اولیوندر6Gervaise Ollivander، همیشه می‌گفت: «هیج وقت نمی‌تونی حمل‌کننده سدر رو گول بزنی» و من با او موافقم: چوب‌دستی سدر بی‌نقص‌ترین خانه برای خود را جایی می‌داند که در آنجا احساس و زیرکی وجود داشته باشد. من حتی پا را از پدرم فراتر می‌گذارم و می‌گویم که هنوز هیچ صاحب چوب‌دستی سدری ندیده‌ام که دوست داشته باشم با او در بیفتم، به خصوص اگر آسیبی به یکی از عزیزانش رسیده باشد. ساحر یا ساحره‌ای که به خوبی با سدر هماهنگ شده پتانسیل آن را دارد که تبدیل به دشمنی ترسناک شود و معمولا باعث تعجب شدید کسانی می‌شود که بدون فکر آن‌ها را به مبارزه طلبیده‌اند.

گیلاس (Cherry)

این چوب بسیار کمیاب چوب‌دستی‌ای با قدرت عجیب تولید می‌کند که دانش‌آموزان مدرسه مهوتوکورو7Mahoutokoro ژاپن بسیار برای آن ارزش قائل هستند؛ جایی که صاحبان چوب‌دستی گیلاس اعتبار خاصی دارند. خریداران غربی چوب‌دستی باید تصوراتشان در مورد اینکه شکوفه‌های صورتی درخت گیلاس باعث می‌شود چوب‌دستی ساخته شده از آن سخیف و زینتی باشد را از ذهنشان پاک کنند، زیرا چوب گیلاس معمولا چوب‌دستی‌ای می‌سازد که فارغ از هسته‌ی آن، قدرت مرگباری دارد، اما اگر با ریسه قلب اژدها همراه شود، با جادوگری که خودکنترلی و قدرت ذهنی استثنایی نداشته باشد، هرگز جفت نمی‌شود.

شاه بلوط (Chestnut)

شاه بلوط چوبی کمیاب و چندوجهی است که ویژگی‌‌هایش بسته به هسته چوب‌دستی بسیار متنوع بوده و از شخصیت مالکش تاثیر زیادی می‌پذیرد. چوب‌دستی شاه بلوط جذب ساحران و ساحره‌هایی می‌شود که در تربیت موجودات جادویی مهارت دارند، کسانی که در علم گیاه‌شناسی استعداد خارق‌العاده‌ای دارند و آن‌هایی که طبیعتا بلندپرواز هستند. با این حال این چوب‌دستی زمانی که با ریسه قلب اژدها همراه می‌شود، مناسب‌ترین فرد را از بین کسانی پیدا می‌کند که دیوانه‌ی اشیای لوکس و قیمتی‌اند و کمتر از چیزی که باید به آن اهمیت می‌دهند که آن‌ اشیا را چگونه به دست می‌آورند. در نقطه مقابل، سه رئیس پی در پی ویزنگاموت صاحب چوب‌دستی شاه بلوط با موی تک شاخ بوده‌اند، زیرا این ترکیب تمایل شدیدی به کسانی دارد که به تمامی زوایای عدالت علاقه‌مند هستند.

سرو (Cypress)

چوب‌دستی‌های سرو با اصالت خانوادگی در ارتباطند. چوب‌دستی‌ساز بزرگ قرون وسطی، گراینت اولیوندر8Geraint Ollivander، نوشته که همیشه باعث افتخارش بوده که یک چوب‌دستی سرو را با یک جادوگر جفت کند، زیرا می‌دانسته دارد ساحر یا ساحره‌ای را ملاقات می‌کند که مرگ قهرمانانه‌ای خواهد داشت. خوشبختانه در این دوره و زمانه که خون و خونریزی کمتر است، به ندرت صاحبان چوب‌دستی سرو برای فدا کردن جانشان فراخوانده می‌شوند، گرچه بی‌شک اگر نیاز باشد، بسیاری از آن‌ها این کار را می‌کنند. چوب‌دستی‌های سرو همراه خود را در میان افراد شجاع، جسور و فداکار می‌یابند: کسانی که از مقابله با سایه‌ها در طبیعت وجود خود و دیگران ترسی ندارند.

زغال اخته (Dogwood)

زغال‌اخته یکی از چوب‌های مورد علاقه من است و به این نتیجه رسیده‌ام که جفت کردن چوب‌دستی زغال اخته با صاحبی ایده‌آل همیشه سرگرم‌کننده است. چوب‌دستی‌های زغال اخته شگفت‌انگیز و موذی هستند. آن‌ها طبیعتی بازیگوش دارند و بر فردی اصرار دارند که بتواند آن‌ها را وارد محدوده‌های هیجان و سرگرمی کند. با این حال کاملا اشتباه است که از این موضوع چنین نتیجه‌گیری شود که چوب‌دستی‌های زغال اخته  زمانی که از آن‌ها خواسته می‌شود نمی‌توانند جادوهای جدی انجام دهند. این چوب‌دستی‌های مشهور به این هستند که در شرایط سخت طلسم‌های خارق‌العاده‌ای ایجاد می‌کنند و زمانی که با ساحر یا ساحره‌ای زیرک و باهوش جفت شوند، می‌توانند جادوهای خیره‌کننده‌ای انجام دهند. یک نقطه ضعف جالب در مورد بیشتر چوب‌دستی‌های زغال اخته این است که از اجرای طلسم‌های غیر کلامی امتناع می‌کنند و معمولا کمی پر سر و صدا هستند.

آبنوس (Ebony)

این چوب سیاه رنگ ظاهر و شهرتی تحسین‌برانگیز دارد و در سطح بالایی مناسب تمامی جادوهای مبارزه‌ای و تغییر شکل است. آبنوس در دستان کسانی خوشحال و شاد است که شجاعت خودشان بودن را دارند. دارندگان چوب‌دستی آبنوس که معمولا افراد ناسازشگر، منحصر به فرد و کسانی هستند که به راحتی با شرایط ناآشنا کنار می‌آیند، هم در میانِ رده‌های مختلف محفل ققنوس و هم در بین مرگ‌خواران دیده می‌شوند. بر اساس تجربه من چوب‌دستی آبنوس با کسانی به خوبی هماهنگ می‌شود که بدون توجه به فشارهای بیرونی، به عقایدشان عمیقا پایبند هستند و به راحتی از اهدافشان دست نمی‌کشند.

یاس کبود (Elder)

یاس کبود کمیاب‌ترین چوب چوب‌دستی و مشهور به آن است که عمیقا بدشانسی می‌آورد. چوب‌دستی یاس کبود بد قلق‌تر از سایر چوب‌دستی‌هاست. این چوب‌دستی جادوی قدرتمندی دارد، اما بودن در دستان صاحبی که از دوستش قدرت‌مندتر نیست را برای خود عار می‌داند. تنها یک جادوگر توانا می‌تواند برای مدتی چوب‌دستی یاس کبود را داشته باشد. خرافه‌ی قدیمی «چوبدستی یاس کبود، بدبختی و فقر و رکود» پایه‌ی ترس از این چوب‌دستی است اما در واقع این خرافات بی پایه و اساس است و آن چوب‌دستی‌سازهای احمقی که بیشتر از ترس کار کردن با چوب، به خاطر اینکه شک داشتند بتوانند محصولشان را بفروشند از کار کردن با یاس کبود امتناع می‌کردند، به این خرافات دامن می‌زدند. حقیقت این است که تنها یک فرد بسیار غیرمعمولی می‌تواند با چوب‌دستی یاس کبود جفت شود و در مواقع نادری که چنین اتفاقی می‌افتد، من آن را نشانه‌ای قطعی مبنی بر این می‌دانم که ساحر یا ساحره‌ی مذکور سرنوشت ویژه‌ای دارد. نکته‌ دیگری که من طی سال‌های طولانی مطالعه‌ام به آن پی برده‌ام این است که تقریبا تمامی دارندگان چوب‌دستی یاس کبود وابستگی و نزدیکی قدرتمندی با صاحبان چوب‌دستی سمان کوهی دارند.

نارون (Elm)

باور بی پایه و اساسی که می‌گوید تنها اصیل زاده‌ها می‌توانند به کمک چوب‌دستی نارون جادو کنند، بی‌شک توسط برخی از صاحبان چوب‌دستی نارون ساخته شده که به دنبال اثبات اعتبار خونشان بوده‌اند، زیرا من جفت شدن‌های بی نظیری بین چوب‌دستی‌های نارون و مشنگ‌زاده‌ها دیده‌ام. حقیقت این است که چوب‌دستی نارون صاحبی را ترجیح می‌دهد که شخصیت، مهارت جادویی و اندکی وقار ذاتی داشته باشد. نارون در میان تمام چوب‌‌های چوب‌دستی، بر اساس تجربه من، کمترین حادثه را به وجود می‌آورد، کمترین خطاهای احمقانه را دارد و زیباترین جادوها و افسون‌ها را ایجاد می‌کند. این چوب‌دستی‌ها پیچیده بوده و در سطح بالایی قرار دارند و زمانی که در دستان اهلش قرار بگیرند، توانایی جادوهای پیشرفته سطح بالا را دارند (که باز هم این موضوع باعث شده این چوب‌دستی بین کسانی که از فلسفه اصیل‌زادگی حمایت می‌کنند، خواهان زیادی داشته باشد).

بلوط انگلیسی (English Oak)

یک چوب‌دستی برای روزهای خوب و بد و رفیق وفاداری که یک جادوگر لیاقت آن را دارد. چوب‌دستی‌های بلوط انگلیسی به دنبال قدرت، شجاعت و وفاداری می‌گردند. چیزی که کمتر شناخته شده این است که دارندگان چوب‌دستی بلوط انگلیسی بینشی قدرتمند دارند و همچنین معمولا به جادوی دنیای طبیعی با موجودات و گیاهانش نزدیکند که هم از نظر جادویی و هم از نظر تفریحی برای جادوگران ضروری هستند. درخت بلوط از انقلاب زمستانی9انقلاب زمستانی در ستاره‌شناسی لحظه‌ای است که خورشید از دید ناظر زمینی در بیش‌ترین فاصله زاویه‌ای با صفحه استوا در آن‌سوی نیم‌کره شمالی جنوبی ناظر قرار دارد. انقلاب زمستانی آغاز زمستان است که کوتاه‌ترین روز سال می‌باشد و پس از آن طول روزها بلند می‌شود. م. تا انقلاب تابستانی10انقلاب تابستانی به روز اول تیرماه گفته می‌شود که طولانی‌ترین روز در نیم‌کره شمالی است و پس از آن طول روزها کوتاه می‌شود. م. پادشاه جنگل است و تنها در طی همین دوره باید چوبش جمع‌آوری شود (زمانی که روزها دوباره شروع به کوتاه شدن می‌کنند، درخت خاس پادشاه می‌شود و در نتیجه چوب درخت خاس باید تنها در زمانی که روزها در حال کوتاه شدن هستند جمع‌آوری شود. باور بر این است که این تقسیم‌بندی سرچشمه خرافات قدیمی مانند این است که «اگر چوب‌دستی مرد بلوط و چوب‌دستی زن خاس باشد، ازدواجشان احمقانه است». خرافه‌ای که من آن را بی‌پایه و اساس یافته‌ام). گفته می‌شود که چوب‌دستی مرلین از جنس بلوط انگلیسی بوده است (از آنجا که قبر او هرگز پیدا نشده، نمی‌توان این موضوع را ثابت کرد).

نراد (Fir)

پدربزرگ والامقامم، جربالد اوکتاویوس اولیوندر11Gerbold Octavius Ollivander، همیشه به چوب‌دستی‌های این جنسی «چوب‌دستی جان سالم به در برده» می‌گفت، زیرا او آن را به سه جادوگر فروخته بود که در ادامه توانسته بودند از خطری مرگبار، جان سالم به در ببرند. شکی در آن نیست که این چوب که از ارتجاعی‌ترین درخت به دست می‌آید، چوب‌دستی‌هایی می‌سازد که خواهان قدرتی پایدار و عزمی مصمم در صاحبشان بوده و این چوب‌دستی‌ها در دستان افراد دمدمی مزاج و دودل ابزارهایی ضعیف هستند. چوب‌دستی‌های نراد به خصوص مناسب تغییر شکل است و صاحبان متمرکز، با قدرت ذهن بالا و گه گاه با رفتارهای مرعوب‌کننده را می‌پسندد.

زالزالک (Hawthorn)

گرگورویچِ12Gergorovitch چوب‌دستی‌ساز نوشته است که زالزالک «چوب‌دستی عجیب پر از ضد و نقیضی تولید می‌کند که همانند درختی که آن را به وجود آورده سراسر تضاد است، طوری که برگ‌ها و شکوفه‌هایش شفابخشند و هنوز که هنوز است شاخه‌های هرس شده آن بوی مرگ می‌دهند». گرچه من با بسیاری از استنتاج‌های گرگورویچ مخالفم، در مورد چوب‌دستی‌های زالزالک که مانند صاحبانشان طبیعتی پیچیده و جذاب دارند، با یکدیگر هم نظریم. گرچه ممکن است چوب‌دستی‌های زالزالک مخصوصا برای جادوهای درمان‌گرانه مناسب باشند، اما آن‌ها به خوبی با نفرین‌ها نیز وفق پیدا می‌کنند و من متوجه شده‌ام که عموما به نظر می‌رسد چوب‌دستی زالزالک با افرادی که طبیعتی متضاد دارند یا ساحر و ساحره‌ای که در حال پشت سر گذاشتن غمی بزرگ است، عملکرد بهتری دارد. به راحتی نمی‌توان بر چوب‌دستی زالزالک تسلط پیدا کرد و من این چوب‌دستی را تنها در دستان یک ساحر یا ساحره‌ای که استعدادش اثبات شده قرار می‌دهم وگرنه عواقب آن می‌تواند خطرناک باشد. چوب‌دستی‌های زالزالک ویژگی عجیب و غریب خاصی دارند: طلسم‌های آن‌ها اگر بد اجرا شود، به سمت اجرا کننده باز می‌گردد.

فندق (Hazel)

چوب‌دستی فندق که یک چوب‌دستی حساس است، عموما وضعیتِ احساسیِ دارنده خود را منعکس می‌کند و برای فردی بهترین عملکرد را دارد که می‌تواند احساسات خود را کنترل کند. اگر دارنده چوب‌دستی فندق اخیرا از کوره در رفته یا دچار غمی بزرگ شده باشد، سایر افراد باید هنگام استفاده از آن چوب‌دستی بسیار مراقب باشند زیرا چوب‌دستی چنین انرژی‌ای را جذب کرده و آن را به گونه‌ای غیر قابل پیش‌بینی تخلیه می‌کند. ویژگی مثبت چوب‌دستی فندق با وجود بد قلقی‌های جزئی‌اش، آن است که در دستان یک فرد حرفه‌ای توانایی اجرای جادوهای خارق‌العاده‌ای دارد و آنقدر به صاحبش وفادار و وابسته است که معمولا پس از مرگ دارنده‌اش «پژمرده» می‌شود (به این معنا که تمام جادویش را خارج کرده و دیگر عمل نمی‌کند و اگر به خود چوب‌دستی هنوز نیاز باشد عموما لازم است هسته و ملحقاتش را از آن خارج کرده و در چوب‌دستی دیگری به کار گرفته شود. اگر هسته آن موی تک‌شاخ باشد هیچ امیدی نیست؛ در این صورت چوب‌دستی تقریبا به طور کامل «مرده» است). علاوه بر این چوب‌دستی فندق توانایی منحصر به فردی در شناسایی آب‌های زیرزمینی دارد و اگر از روی چاه یا چشمه‌ی پنهانی عبور کند از خود دودهای نقره‌ای اشک شکل خارج می‌کند.

خاس (Holly)

خاس یکی از نادرترین چوب‌های چوب‌دستی است. این چوب‌ که از دیرباز به عنوان حفاظت‌کننده شناخته می‌شده، برای کسانی که ممکن است برای غلبه بر تمایلاتشان به خشم و بی‌پروایی، کمک لازم داشته باشند، به خوبی کار می‌کند. چوب‌دستی‌های خاس همچنین معمولا کسانی را انتحاب می‌کنند که در موقعیت سخت و خطرناک عموما روحی قرار داشته باشند. خاس یکی از آن چوب‌هایی است که عملکردش به طرز چشمگیری بسته به هسته چوب‌دستی، متفاوت است و چوبی است که همراه کردنش با پر ققنوس سخت است، زیرا دمدمی مزاجی این چوب با استقلال ققنوس عمیقا در تضاد است. اگر اتفاق عجیبی بیفتد و چنین ترکیبی جفت ایده‌آل خود را پیدا کند، بهتر است هیچ چیز و هیچ کس سر راهشان قرار نگیرد.

ممرز (Hornbeam)

چوب‌دستی من از ممرز ساخته شده و در کمال تواضع و فروتنی باید بگویم که ممرز ساحر یا ساحره‌‌ی با استعدادی را انتخاب می‌کند که عطش شدید و منحصر به فردی برای دانستن دارد، که برخی آن را وسواس فکری می‌نامند (گرچه من کلمه «بصیرت» را ترجیح می‌دهم) و همیشه به دنبال فهمیدن هستند. ممرز تقریبا سریع‌تر از تمامی چوب‌دستی‌ها خود را با سبک جادوی صاحبش وفق می‌دهد و آنقدر سریع و زیاد به شخص وابسته می‌شود که باقی افراد به سختی می‌توانند از آن حتی برای ساده‌ترین طلسم‌ها استفاده کنند. به همین ترتیب چوب‌دستی‌های ممرز قوانین شخصیتی دارنده‌هایشان را، هر چه که باشد، دریافت می‌کنند و از انجام هر کاری، چه خوب و چه بد، که با اصول دارنده‌‌شان تطابق نداشته باشد، سر باز می‌زنند. یک چوب‌دستی خوش تنظیم و با شعور.

سیاه کاج (Larch)

سیاه کاج که چوبی قدرتمند، با دوام و خوش‌رنگ است، از دیرباز به عنوان یک چوب چو‌ب‌دستی جذاب و توانمند به آن بها داده می‌شده است. شهرت آن به اینکه به دارنده‌اش شجاعت و اعتماد به نفس می‌دهد باعث شده که میزان تقاضای آن همواره بیشتر از عرضه باشد. با این حال این چوب‌دستی پر طرفدار به سختی صاحب ایده‌آل خود را پیدا می‌کند و کار کردن با آن بیش از آنچه اکثریت مردم تصور می‌کنند، سخت است. من دریافته‌ام که این چوب همیشه چوب‌دستی‌هایی با استعدادهای نهفته و عملکردهای غیرمنتظره می‌سازد که خصوصیات فردی که شایسته داشتن آن است را نیز توصیف می‌کند. معمولا ساحر یا ساحره‌ای که مناسب چوب‌دستی سیاه کاج است تا زمانی که یک جفت‌‌شدگی استثنایی با این چوب‌دستی نداشته باشد، نمی‌تواند متوجه حد و حدود استعدادهای قابل توجه خود شود.

برگ بو (Laurel)

گفته می‌شود که چوب‌دستی برگ بو نمی‌تواند حتی برای کسب افتخار، کارهای ناشایست بکند (که هدفی غیرمعمول برای کسانی است که مناسب این چوب‌دستی‌ها هستند)، اما من چوب‌دستی‌های برگ بویی می‌شناسم که جادوهای قدرتمند و گاه مرگباری اجرا کرده‌اند. برخی چوب‌دستی برگ بو را بی‌وفا می‌دانند، اما این حرف منصفانه نیست. به نظر می‌رسد که چوب‌دستی برگ بو نمی‌تواند تنبلی صاحبش را تحمل کند و در چنین شرایط به راحتی و با میل خودش می‌توان مالکیتش را تغییر داد. در غیر این صورت با خوبی و خوشی به اولین صاحبش می‌چسبد و صفت عجیب و جذابی دارد که اگر ساحر یا ساحره دیگری بخواهد آن را بدزدد خود به خود حملات صاعقه‌ای از خود بروز می‌دهد.

افرا (Maple)

 معمولا شاهد این موضوع بوده‌ام که افراد منتخب چوب‌دستی‌ها افرا، کاشفان و جهانگردان هستند. این چوب‌دستی‌ها از آن چوب‌دستی‌هایی نیستند که در خانه بمانند و جاه طلبی را در جادوگرشان ترجیح می‌دهند. در غیر این صورت جادویشان سنگین و بی حس و حال می‌شود. چالش‌های تازه و تغییرات مداوم در محل باعث می‌شود که این چوب‌دستی شروع به درخشش کند و همانطور که با همراهشان رشد می‌کنند، توانایی و وقار خود را به نمایش بگذارند. افرا چوبی زیبا و خواستنی است و چوب افرایی که می‌توان با آن چوب‌دستی ساخت قرن‌های زیادی است که در زمره گران‌قیمت‌ترین چوب‌ها قرار دارد. برای مدت‌های طولانی داشتن چوب‌دستی افرا به خاطر شهرت دارندگان معروفش، نشان شأن و مقام بود.

گلابی (Pear)

این چوب طلایی رنگ چوب‌دستی‌ای برای جادوهای قدرتمندِ پر زرق و برق می‌سازد که بهترین عملکردش را در دستان افراد مهربان، بخشنده و خردمند نشان می‌دهند. دارندگان چوب‌دستی‌های گلابی بر اساس تجربه من معمولا محبوب و شناخته شده هستند. من حتی یک نمونه از اینکه یک چوب‌دستی گلابی در دستان جادوگری سیاه یافت شده باشد، سراغ ندارم. چوب‌دستی‌های گلابی از جمله ارتجاعی‌ترین چوب‌دستی‌ها هستند و من معمولا شاهد آن بوده‌ام که حتی پس از سال‌ها استفاده سنگین، هنوز ظاهری تر و تازه داشته‌اند.

کاج (Pine)

چوب‌دستی کاج با آن خطوط صاف و منظمش همیشه صاحب مستقل و تنهایی را انتخاب می‌کند که معمولا به عنوان فردی گوشه‌گیر، کنجکاوی برانگیز و شاید مرموز شناخته می‌شود. چوب‌دستی‌های کاج دوست دارند که خلاقانه به کار گرفته شوند و بر خلاف برخی از چوب‌دستی‌ها، بدون هیچ مقاومتی خود را با روش‌ها و طلسم‌های جدید وفق می‌دهند. بسیاری از چوب‌دستی‌سازها اصرار دارند که چوب‌دستی‌های کاج می‌توانند عمر طولانی را در سرنوشت یک فرد تشخیص دهند و برای چنین فردی بهترین عملکرد را دارند. من نیز این موضوع را تایید می‌کنم زیرا من هم به شخصه هیچ صاحب چوب‌دستی کاجی را نمی‌شناسم که جوان مرگ شده باشد. چوب‌دستی کاج از آن دسته چوب‌دستی‌هایی است که بسیار به جادوهای غیرکلامی حساسند.

صنوبر (Poplar)

«اگه دنبال شرافت می‌گردی، اول برو سراغ صنوبر» یک قاعده کلی از طرف پدربزرگم، جربالد اولیوندر، است و تجربه من از چوب‌دستی‌های صنوبر و صاحبانشان نیز دقیقا با نظر او تطابق دارد. در اینجا با چوب‌دستی‌ای رو به رو هستیم که می‌توان بر روی ثبات، استحکام و قدرت یکنواختش حساب کرد و همیشه از کار کردن با جادوگری خوشحال می‌شود که دیدگاه‌های اخلاقی روشنی دارد. لطیفه‌ای قدیمی بین تعدادی از چوب‌دستی‌سازها رواج دارد که هیچ چوب‌دستی صنوبری تا به حال یک سیاست‌مدار را انتخاب نکرده، اما این در واقع بی‌سوادیشان را نشان می‌دهند: دو تن از وزرای ماهر سحر و جادو، الدریچ دیگوری13Eldritch Diggory و اوانجلین اورپینگتون14Evangeline Orpington، از صاحبان چوب‌دستی‌های صنوبر اولیوندرساز بوده‌اند.

بلوط سرخ (Red Oak)

معمولا این گفته احمقانه را می‌شنوید که بلوط سرخ نشانه‌ای تردیدناپذیر از تندخویی دارنده‌اش است. در واقع، فرد مناسب چوب‌دستی بلوط سرخ مجذوب سرعت بالای غیرمعمولی آن می‌شود و همین باعث شده که این چوب‌دستی برای دوئل کردن بی عیب و نقص باشد. من دریافته‌ام که صاحب ایده‌آل این چوب‌دستی فردی حرفه‌ای، باهوش و سازگار، عموما خالق افسون‌های متمایز و برجسته و زن یا مرد خوبی است که هر کسی در نبرد باید در کنار خود داشته باشد. از نظر من چوب‌دستی‌های بلوط سرخ جزو زیباترین چوب‌دستی‌ها هستند.

سرخ‌چوب (Redwood)

عرضه چوب سرخ‌چوب که مناسب چوب‌دستی باشد، با اینکه تقاضایش ثابت مانده، پایین است؛ زیرا مشهور است که این چوب‌دستی برای صاحبش خوشبختی می‌آورد. همانطور که در دانش چوب‌دستی‌سازی معمول است، عامه مردم حقیقت را برعکس می‌بینند: چوب‌دستی‌های سرخ‌‌چوب به خودی خود خوش‌شانسی‌آور نیستند، اما به شدت جذب ساحران و ساحره‌هایی می‌شوند که توانایی قابل تحسینی در روی پای خود ایستادن، گرفتن تصمیم درست و تبدیل کردن تهدیدها به فرصت دارند. ترکیب چنین جادوگری با چوب‌دستی سرخ‌چوب همیشه جذاب است و معمولا زمانی که چنین جفتی را به خارج از مغازه راهنمایی می‌کنم، انتظار دارم که خبر شاهکار هیجان‌انگیزی از آن‌ها بشنوم.

سمان کوهی (Rowan)

چوب سمان کوهی از چوب‌های پر طرفدار برای ساخت چوب‌دستی است، زیرا مشهور است که بیش از سایر چوب‌ها خاصیت محافظتی دارد و بر اساس تجربه من این چوب‌دستی تمامی انواع طلسم‌های دفاعی، به خصوص قدرتمندترین و سرسخت‌ترین آن‌ها را به خوبی اجرا می‌کند. معمولا عنوان می‌شود که هیچ ساحر یا ساحره سیاهی تا به حال یک چوب‌دستی سمان کوهی نداشته و من نیز نمی‌توانم نمونه‌ای را به خاطر بیاورم که یکی از چوب‌دستی‌های سمان کوهی من به دست فرد شیطان‌صفتی در دنیا افتاده باشد. سمان کوهی در دستان کسی خوشحال است که خوش‌ فکر و خوش قلب باشد، اما این شهرت نیکش نباید کسی را گول بزند: عملکرد این چوب‌دستی‌ها در دوئل مانند سایر چوب‌دستی‌ها، معمولا بهتر و در پاره‌ای از اوقات بسیار فراتر از آن‌هاست.

نمدار (Silver Lime)

استفاده از این چوب غیرمعمول و بسیار جذاب در قرن نوزدهم رواج بسیاری داشت. تقاضا از عرضه پیشی گرفت و چوب‌دستی‌سازان نامرد چوب‌های معمولی را رنگ می‌کردند تا خریداران را گول بزنند که یک نمدار خریده‌اند. علت جذابیت این چوب‌دستی‌ها تنها به خاطر ظاهر زیبای غیرمعمولشان نبود، بلکه به این مشهور بودند که بهترین عملکرد را برای پیشگویان و افراد حرفه‌ای در ذهن‌روبی، دو هنر مرموز، دارد و همین باعث می‌شد دارنده چوب‌دستی نمدار وقار قابل توجهی داشته باشد. زمانی که میزان تقاضا در بالاترین حد خود بود، آرتورو سفالوپوسِ15Arturo Cephalopos چوب‌دستی‌ساز ادعا کرد که ارتباط بین نمدار و روشن‌بینی «دروغی بوده که تاجرانی مانند جربالد اولیوندر (پدربزرگ من)، که مغازه‌‌شان را بیش از حد نیاز از چوب‌دستی‌های نمدار پر کرد‌ه‌اند، پخش کرده‌اند و امیدوارند بتوانند چوب‌دستی‌های اضافی‌شان را رد کنند». اما سفالوپوس چوب‌دستی‌سازی لااُبالی و نادان بود و هیچ کس، نه پیش‌گویان و نه کسان دیگر، زمانی که او از این حرفه بیرون آمد، متعجب نشدند.

کاج نوئل (Spruce)

چوبدستی‌سازان غیر متخصص، چوب کاج نوئل را دشوار فرض می‌کنند، که البته با این حرف حماقت خود را نشان می‌دهند. این کاملا صحت دارد که کار کردن با چوب کاج نوئل نیاز به مهارتی ویژه دارد که بدون آن چوبدستی‌های تولید شده بد‌-‌همسان با ماهیتی محتاط و عصبی خواهند بود که اگر به دست فردی بی‌تجربه بیافتند، می‌توانند خطرناک باشند. چوبدستی کاج نوئل نیاز به دستی ماهر دارد زیرا که به نظر می‌رسد این چوبدستی در اغلب موارد به تشخیص خود برداشتی انحصاری از اجرای جادو هنگام فراخوانی وردها و طلسم‌ها دارد. با این حال، هنگامی که چوبدستی کاج نوئل با جفت خود آشنا می‌شود (که بنا بر تجربه‌ی من، اکثرا جادوگری جسور و شوخ طبع خواهد بود)، به شدت یاری‌رسان، فوق‌العاده وفادار به صاحب خود و با توانایی بالا در اجرای جادوهای پر زرق و برق و نمایشی خواهد بود.

چنار (Sycamore)

چوبدستی چنار، فرآیند یافتن چوبدستی را تبدیل به عطشی برای تجربه‌های جدید می‌کند و در عین حال اگر فرد درگیر فعالیت‌های پوچ شود، می‌تواند استعدادهای او را تباه کند. از ویژگی‌های این چوبدستی‌های زیبا آن است که در صورتی که خسته و بی‌حوصله شوند، آتش گرفته و خاکستر می‌شوند. برای همین بسیاری از ساحره‌ها و جادوگرانی که پا به میانسالی می‌گذارند، هنگامی که پشت سر هم با چوبدستی خود دمپایی‌هایشان را فرا می‌خوانند، از سوختن چوبدستی مورد اعتمادشان مبهوت و شوکه می‌شوند. همان طور که متوجه شدید، صاحب ایده‌آل چوبدستی چنار فردی کنجکاو، با انرژی و ماجراجوست. زمانی که این چوبدستی به دست همچین صاحبی برسد، ظرفیت‌های بالایی از یادگیری و تطابق پذیری از خود نشان می‌دهد که آن را در جایگاه شایسته‌ای در بین چوبدستی‌های بسیار باارزش جهان قرار داده است.

تاک (Vine)

جادوگران باستان بر این تصور بودند که تاک و هرچیزی که ساقه‌های چوبی مانند درخت را داشته باشد، قابلیت ساخت چوبدستی با ماهیتی خاص و ویژه را دارد و من هم خوشحالم که سنت باستانی آنها را ادامه دهم. چوبدستی‌های تاک از انواع غیر معمول به حساب می‌آیند و علاقه دارم به این نکته اشاره کنم که صاحبان آن هم در اغلب موارد ساحره‌ها و جادوگرانی هستند که به دنبال هدفی بزرگ هستند. کسانی که دیدی فراتر از افراد عادی دارند و معمولا باعث بهت و حیرت کسانی می‌شوند که گمان می‌کردند آنها را خوب شناخته‌اند. به نظر می‌رسد که چوبدستی‌های تاک به شدت جذب افرادی می‌شوند که شخصیتی با عمقی ناشناخته دارند و خود من هم آنها را در هنگام تلاش برای یافتن جفت مناسب، حساس‌تر از بقیه دریافه‌ام. منابع قابل اعتماد ادعا کرده‌اند که این چوبدستی‌ها، به محض تصرف توسط صاحب شایسته‌ی خود، تاثیرات جادویی از خود متساعد می‌کنند و شخصا هم شاهد دو نمونه از این پدیده در فروشگاهم بوده‌ام.

گردو (Walnut)

ساحره‌ها و جادوگران بسیار باهوش، در اولین تلاش خود برای خرید چوبدستی، می‌باسیت چوبدستی چوب گردو را امتحان کنند، زیرا که از هر ده مورد، نه نفر به جفت ایده‌آل خود می‌رسند. چوبدستی‌های گردو اغلب در دست نوآوران و مخترعین جادوگر یافت می‌شود. چوبدستی گردو، چوبی بسیار زیبا با توانایی غیرمعمول در سازگاری و تطابق پذیری است. هر چند باید این نکته را متذکر شد در حالی که تسلط بر بعضی از انواع چوبدستی به سختی صورت می‌پذیرد و ممکن است در اجرای بعضی از وردهایی که خلاف طبیعت چوبدستی است، مقاومت مشاهده گردد، چوبدستی‌های چوب گردو به محض اینکه مطیع صاحب خود شوند، هر دستوری که او بخواهد را اجرا می‌کنند و به فرد درخششی کامل در اجرای جادو عطا خواهند کرد. این خصوصیت باعث می‌شود تا در صورتی که چوبدستی متعلق به جادوگر یا ساحره‌ای بی وجدان باشد، آن را تبدیل به سلاحی مرگبار کند. در این حالت جادوگر و چوبدستی از یکدیگر و به نحوی ناسالم تغذیه می‌کنند.

بید (Willow)

بید نوعی غیرمعمول در انواع چوبدستی است که قدرت درمانی هم دارد و طبق تجربیاتی که داشته‌ام، صاحب ایده‌آل برای چوبدستی بید، غالبا احساس نوعی نا‌امنی (معمولا بی‌دلیل) می‌کند، هرچند ممکن است سعی کند احساس خود را مخفی کند. با این وجود، بسیاری از مشتریان بی‌پروای من (تحت تاثیر چهره‌ی جذاب خود و شهرت بالایشان در استفاده از جادوهای پیشرفته‌ی غیر کلامی)، اصرار به امتحان کردن چوبدستی بید را دارند. چوبدستی‌های من به جای آن افرادی که فکر می‌کنند کمتر چیزی باقی مانده تا بخواهند یاد بگیرند، همواره کسانی را انتخاب می‌کنند که قابلیت‌های بسیار بالایی داشته باشند. این ضرب‌المثل همیشه در خانواده‌ی من نقل می‌شد که هر کس به دورترین نقاط سفر کند، بیشترین بهره را از بید خواهد برد.

سرخدار (Yew)

چوبدستی‌های سرخدار از انواع کمیاب چوبدستی به حساب می‌آیند و جادوگر یا ساحره‌ی همتای آن هم به همان اندازه غیرمعمولی و در بعضی موارد بدنام است. از خصوصیات چوبدستی ساخته شده از سرخدار می‌توان به این اشاره کرد که به مالک خود قدرت مرگ و زندگی می‌بخشد، که البته این را می‌توان قابلیت همه چوبدستی‌ها به حساب آورد، اما سرخدار بصورت ویژه‌ای در زمینه‌ی دوئل و طلسم‌های سیاه و وحشتناک، از بقیه متمایز است. البته این صحیح نیست که بگوییم افرادی که از چوبدستی‌های سرخدار استفاده می‌کنند، همان‌طور که افراد بی‌سواد در زمینه‌ی چوبدستی ادعا می‌کنند، بیشتر از بقیه مجذوب هنرهای سیاه می‌شوند. جادوگر یا ساحره‌ای که مستحق استفاده از چوبدستی سرخدار شده، شاید با همان میزان قدرت بتواند دیگران را از خطرها محافظت کند. چوبدستی‌هایی که از قطع درخت‌هایی با عمر بسیار زیاد تولید شده‌اند، به همان اندازه که به دست خرابکاران افتاده، به افراد صالح هم رسیده است. در محل قبر جادوگرانی که با چوبدستی‌های سرخدار خود دفن شده‌اند، معمولا از چوبدستی‌هایشان جوانه‌ای بالا آمده و درختی را برای محافظت از قبر صاحب متوفی خود به وجود آورده است. با توجه به تجربیاتم، میتوانم این را با قاطعیت بگویم که چوبدستی سرخدار، هرگز صاحبی با توانایی‌های متوسط یا فردی ترسو را انتخاب نمی‌کند.

این داستان توسط امین بهره‌مند ترجمه شده و در اختیار وب‌سایت «مرکز دنیای جادوگری» و «دمنتور» قرار گرفته است. کلیه حقوق معنوی و مادی ترجمه متعلق به این دو مجموعه است. استفاده از این ترجمه با ذکر منبع برای مصارف شخصی و غیر تجاری بدون مشکل است. پیشاپیش از اینکه حامی ما برای ادامه خدمات رایگان این دو مجموعه هستید قدردانی می‌کنیم.
, ,

۱۰۴ دیدگاه

   1. ترو خدا بگید من چجوری میتونم یکی بخرم آیا واقیت دارن جادو میکنم ممنون اینم شماره واتساپ من هس پیام بدید اگه هم نشد اینجا پیام بدید

     1. اگر به جادو اعتقاد داشته باشی برات اتفاق میوفته…الکی مارو گول نزنینبهم ثابت شده:))

  1. مشخصه که واقعیه.
   البته شما ماگل ها معنی جادو رو متوجه نمیشید.
   ( یا شاید هم صلاح رو بر این میدونید که باورش نکنید )

   1. ی ماگلم اگ بخواد میتونه جادو کنه ولی افکار کوچیکی دارن و ترجیح میدن جادو رو باور نکنن

   2. دقیقا الان من تمرکزم روی ۴ عنصر اصلی دارم رو بیکینی تمرین میکنم الان تونستم چشمامو بنفش کنم بعدش میخوام کنترل عناصر رو به دست بگیرم

    1. شماها خودتونو جادوگر میدونید واقعا؟خیلی ماگل احمقی هستی کدوم جادوگری رو دیدی از پشت گوشی جادو کنه اخ:/

  2. چی پس!؟
   معلومه که جادو واقعیه. درسته که این جنس چوبدستیا و مغزشون ساخته و پرداخته ی خانوم رولینگه ولی جادو واقعیت داره.

  1. توی متن خانم رولینگ به این نوع چوب اشاره‌ای نشده. اگه ممکنه لطفا انگلیسیش رو برامون بگین

 1. چوب دستی اصولا چه شکلیه و چنده و آیا چوب درخت زرد آلو هم خوبه واگر خودمون بخواهیم چوب دست درست کنیم راهنمایی می‌کنید ؟

 2. سلام خسته نباشید خیلی کم فعالیت میکنید الان تقریبا نزدیک ۳ ماه شد ۴ نوامبر نوزدهمین سالگرد اکران اول هری پاتره و تام فلتون قراره یه کارایی انجام بده اگر میشه توی سایتشان قرار بدید
  ممنون

 3. سلام

  میشه من رو راهنمایی کنید برای ثبت نام
  من چوب دستی بلدم درست کنم ولی مواد راندارم ونمی دونم چتر باید وارد مدرسه شد لطفا راهنماییم کنید.

 4. چوب دستی من فندقه ۱۳ اینچ و با انعطاف پذیری سخت با مغز پر ققنوس اگه برید سایت ویزاردینگ ورلد می تونید چوب دستی مخصوص خودتون رو ببینید

 5. جادو وجود داره و حقیقته
  ولی با داستان های هری پاتر تفاوت داره البته در تناقض کامل باهاش نیست و درواقع همینم عجیبه که خانم رولینگ چطور تونستن برای اولین بار در تاریخ ادبیات موجود تا این حد به واقعیت ها نزدیک بشن

 6. الان از کجا باید یاد بگیریم من خودم ی مدت طولانی دنبال طلسم ، معجون و …. بودم ولی چیز واقعی پیدا نکردم اصن تا حالا کسی از شما جادو کرده که میگه ؟؟؟؟ اگه بلدین به من یاد بدین لطفا

 7. جادو وجود داره و واقعیته و همین طور که جادوگر های عزیز گفتن با دنیای هری پاتر زمین و اسمان فرق داره
  ولی ایتفاده از جادو کار هرکسی نیست و خیلی خطر ناکه

 8. وای خدا بیشتر توضیح بدید من ازوقتی فیلم هری پاتر دیدم خیلی کنجکاوتر و هدفام بزرگتر شده من خیلی دنبال چوب دستی تحقیق همش میکنم

 9. امین جان میدونید جنس چوب و مغز چوب دستی ابر چوب دستی چیه من هرجایی که گشتم نبود چوبش رو تاجایی که فهمیدم مال درخت یاس کبود بود ولی از مغز اون چوب دستی هیچی پیدا نکردم جوابش رو میدونید؟؟؟

  1. طبق نوشته‌های خانم رولینگ و خود داستان سه برادر که توی کتاب قصه‌های بیدل نقال اومده، جنس چوب ابر چوبدستی همون‌طور که خودتون گفتین از جنس یاس کبوده و مغز اون چوب‌دستی از جنس موی تستراله.

  2. ابر چوب دستی هفتا مغز داره
   خون مرگ ، موی تسترال ، ریش غول غارنشین ، پر ققنوس ، ریسه ی قلب اژدها ، موی تک شاخ و موی پریزاد

 10. با سلام.خب من نمیدونم که ماگلم یا نه و اگر هستم دوست دارم که جادو رو یاد بگیرم و من به جادو ،طلسم و ….. اعتقاد کامل دارم.(حتی اژدها و تخ شاخ و ….)اگر میشه راهنمایی کنید

 11. جادو واقعا وجود داره. امکان نداره یک چیز غیر واقعی باشه ولی در همه فرهنگ ها حرفش باشه.
  اما دین مبین اسلام به شدت جادوگری را نهی کرده است و حتی پیغمبر عظیم الشأن اسلام فرمود که سزای جادوگر یک ضربه شمشیر است. سالازار اسلایترین هم پس از مدتی تحقیق متوجه حقانیت اسلام شد و توبه کرد و هاگوارتز را ترک کرد (به دروغ گفته شد به علت مسائل اصیل زادگی هاگوارتز را ترک کرده) و به بغداد رفت و در آنجا در خدمت یکی از علمای اسلام حضور یافت و از گذشته خودش گفت و در نهایت گفت که مسلمان شده ام و حدیث پیغمبر را هم شنیدم و آماده ام که یک ضربه شمشیر بخورم، اما آن عالم به او گفت که چون مسلمان شدی گناهان قبلی تو پاک شده و پس از مدتی با شور و مشورت با سایر علمای بغداد به این نتیجه رسیدند که جادو فقط علیه دشمنان اسلام مجاز است و این حکم را به سالازار اسلایترین هم اعلام کردند. اسلایترین که این حکم را دریافت کرد و از طرف خلیفه مامور شد برای تبلیغ اسلام به هاگوارتز برود و از جادو علیه دشمنان اسلام استفاده کند، اما گریفندور و ریونکلا و هافلپاف رفتار بسیار زشتی انجام دادند و اسلایترین را به هاگوارتز راه ندادند، اسلایترین با هر سه آن ها دوئل کرد و به زور وارد هاگوارتز شد و حفره اسرار را ساخت و باسیلیسک را در آن قرار داد تا با دشمنان اسلام مبارزه کند (به دروغ گفته شد که حفره اسرار را علیه مشنگ زاده ها ساخته) پس از آن اسلایترین برای همیشه هاگوارتز را ترک کرد و به بغداد آمد و در ارتش بزرگ اسلام استخدام کرد و با جادوهای خودش ضربات سختی بر دشمنان اسلام زد. اسلایترین سرانجام پس از عمری خدمت به اسلام در سن ۸۶ سالگی درگذشت. قبر ایشان اکنون در جاده بغداد-الانبار قرار دارد.

  1. برو بمیر الکی از خودت حرف در میاری حتی خود رولینگ هم گفته در داستان های هری پاتر هیچ خدا و دینی را قرار نداده بعد تو میای الکی اینقدر ور میزنی همشون هم دروغ و از خود درآوردی
   اصلا فازت چیه هاا

   1. کاملا موافقم این چیزایی که گفتی فقط یه مشت خزولاته که به خورد اونایی میدی که اطلاعات کافی ندارن
    حتی اگر برای تبلیغ دین اسلام هم چنین کاری بکنی بازم کار درستی نیست

 12. چوب دستی من در سایت پاتر مور این بود
  جنس گردو و شاخ اسب تک شاخ
  و ۱۲ و یک چهارم طول
  الان کدومشون میشه
  گردوی سیاه؟

 13. سلام . من مشخصات چوب دستیم چوب گردوی سیاه با هسته موی تک شاخ ، ۱۰ سانت و انعطاف پذیری سخت هست ، موی تک شاخ از کجا بیارم ؟ ، جایگذین داره ؟

 14. تو ر به خدا اینقدر توی دنیای جادو غرق نشین من خودم عاشق هری پاترم و اگر تعریف از خود نباشه میشه گفت پاترهدم اما دیگه نمیرم دنبال اینکه ابن دنیا وجود داره یا نه و چه می دونم اینکه دنبال چوب دستی باشم و مطمئن باشین دنیای هری پاتر وجود نداره حتی خوده خانم رولینگ هم میگه من اعتقادی به این دنیا ندارم ولی خب باید به یه آفرین هم به خانم رولینگ گفت که تونسته به این مقدار افراد ر غرق در این داستان کنه و این نشانه توانمندی ایشون هستش
  و خواهش میکنم که اینقدر جذب نشین اینها همش داستنه

 15. سلام مطلب خیلی خوبی بود
  ببخشید یک سوال داشتم مغز پر ققنوس چطوری درست میشه ؟
  و چوب مخصوص این مغز چیه ؟
  ممنون میشم اگه جوابمو بدید .

 16. تنها چوب دست ساز اولیوندر نبود که گودریک گریفیندور هم یک چوب دست ساز حرفه ای بود و…….. خیلی چوب دست ساز بود

 17. یه سوال دارم آزمون سایت اصلی که دادم جنس چوب دستیم در اومد آهک نقره ای با هسته زهی اژدها . میشه یکم در موردش برام توضیح بدید؟ درمورد چوب دستیم منظورمه

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری مشخص شده‌اند *