این توضیحات نوشته‌ای از جی.کی.رولینگ است که قبلاً در سایت رسمی او منتشر شده است. در این مطلب او در خصوص انتخاب جنس چوبدستی هری، رون، هرماینی، ولدمورت و هگرید توضیحاتی می‌دهد.

مرکز دنیای جادوگری

در سال ۱۹۹۰ که اولین پیش‌نویس فصل ششم «سنگ جادو» را نوشتم، برای هری چوبدستی‌ای از جنس چوب خاس1Holly انتخاب کردم. این تصمیم تصادفی نبود: درخت خاس چند بار معنایی خاص دارد که برای هری خیلی مناسب بودند، خصوصاً وقتی آن‌ها را در مقابل تداعی‌های سنتی درخت سرخدار2yew قرار می‌دهیم که چوبدستی ولدمورت از آن ساخته شده. طبق سنت‌های اروپا، درخت خاس (که نامش از کلمه‌ی «holy» (مقدس) گرفته شده) شر را دفع می‌کند، اما درخت سرخدار که می‌تواند طول عمر حیرت‌انگیزی داشته باشد (بعضی از درخت‌های سرخدار بریتانیا بیش از دو هزار سال عمر دارند)، می‌تواند هم نماد مرگ باشد و هم دوباره زنده شدن؛ همچنین شیره‌ی آن سمی است.

مدتی بعد از اینکه چوبدستی خاس و ققنوس را برای هری انتخاب کردم به متنی برخوردم که توصیف می‌کرد که سلت‌ها هر درخت را به بخش‌های مختلفی از سال نسبت داده‌اند و متوجه شدم که به‌طور کاملاً اتفاقی، با توجه به روز تولد هری، چوب «درستی» را برای او انتخاب کرده‌ام. به همین دلیل، تصمیم گرفتم چوب‌های چوبدستی رون و هرماینی را هم به روش سلتی‌ها انتخاب کنم. رون که در بازه‌ی ۱۸ فوریه-۱۷ مارس به دنیا آمده بود، چوبدستی‌اش از جنس زبان گنجشک3ash شد (فکر کنم قبل از آن چوب راش4beech را برای او انتخاب کرده بودم)، و هرماینی که بین ۲ سپتامبر تا ۲۹ سپتامبر به دنیا آمده بود، یک چوبدستی از جنس چوب درخت انگور5vine نصیبش شد (یادم نمی‌آید که قبل از آن چه جنسی برای هرماینی انتخاب کرده بودم؛ احتمالاً در آن مقطع هنوز چوبی برای او تعیین نکرده بودم).

انتخاب بر اساس ارجاع سلتی‌ها را فقط برای رون و هرماینی استفاده کردم. مثلاً هگرید چوبدستی‌اش از جنس چوب بلوط6oak است، درحالی‌که طبق این روش سلتی، چوبدستی‌اش باید از جنس درخت آقطی7elder باشد؛ در بریتانیا، درخت بلوط «پادشاه جنگل» است و نماد قدرت و محافظت و باروری است؛ چه چوب دیگری می‌توانست هگرید را «انتخاب کند»؟ به هر حال، دوست داشتم ارتباط پنهانی بین چوبدستی هری، رون و هرماینی وجود داشته باشد که فقط خودم از آن باخبر باشم (حداقل تا الآن).

برای کسانی که به درخت‌هایی که به بازه‌های مختلف سال سلتی نسبت داده شده‌اند، علاقه‌مند هستند، جدولی که از آن استفاده کردم در زیر آمده است. اگر باعث تکثیر اطلاعات نادرستی شده‌ام، از تمام متخصصان سلتی درخت‌ها عذرخواهی می‌کنم (از زمانی که برای اولین بار به این اطلاعات برخوردم، متوجه شدم بین منابع مختلف تفاوت‌های جزئی وجود دارد).

۲۴ دسامبر – ۲۰ ژانویه = توس8Birch (Beth)
۲۱ ژانویه – ۱۷ فوریه = قیس9Rowan (Luis)
۱۸ فوریه – ۱۷ مارس = زبان گنجشک10Ash (Nion)
۱۸ مارس – ۱۴ آوریل = توسکا11Alder (Fearn)
۱۵ آوریل – ۱۲ مه = بید12Willow (Saille)
۱۳ مه – ۹ ژوئن = ولیک13Hawthorn (Huath)
۱۰ ژوئن – ۷ ژوئیه = بلوط14Oak (Duir)
۸ ژوئیه – ۴ اوت = خاس15Holly (Tinne)
۵ اوت – ۱ سپتامبر = فندق16Hazel (Coll)
۲ سپتامبر – ۲۹ سپتامبر = انگور17Vine (Muin)
۳۰ سپتامبر – ۲۷ اکتبر = عشقه18Ivy (Gort)
۲۸ اکتبر – ۲۴ نوامبر = نی19Reed (Ngetal)
۲۵ نوامبر – ۲۳ دسامبر = آقطی20Elder (Ruis)

۲۳ دیدگاه

  1. چوبدستی من و تو دقیقا شبیه همه! البته فقط چوب و مغزش وگرنه دقیقا شبیه هم نیستند.
   ولی من ۱۴ مارس به دنیا اومدم پس باید چوب دستم میشد زبان‌گنجشک ولی شد توسکا!

 1. سلام جالب بود 🙂
  ولی این روش انتخاب سلتی توی الگوریتم ویزاردینگ ورد اعمال نشده چون واسه من صدق نمی کنه احتمالا بیشتر با توجه به بقیه ی ویژگی های شخصیتی انتخاب می‌کنه تا تاریخ تولد
  🙂

 2. سلام
  قشنگ بود
  این جدول سلتی که با ویزاردینگ ورلد فرق می‌کنه ولی توی سایت برای من چوب ممرز شد که خب اسمش جالبه
  بیشتر نمی‌دونم فقط اسم قشنگیه :))
  راستی من متاسفانه هری پاترو هنوز تموم نکردم فیلما رو بچه بودم چند تا رو دیدم ولی فعلا کتاب رو که دارم میخونم امروز می‌خوام یادگاران مرگو شرع کنم
  خب پس به به دیگه برم بخونم

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری مشخص شده‌اند *