در قسمت نهم از بررسی کتاب جام آتش در پادکست لوموس، سراغ فصل «نشان سیاه» رفتیم. تو این فصل که اتفاقات غیرمنتظره و مهمی میفته، همراه با امید، خشایار، سحر و میلاد، درباره‌ی اتفاقات بعد از ظهور نشان سیاه حرف می‌زنیم و حواشی پیرامون اون رو بررسی می‌کنیم.

اجراکنندگان: خشایار، سحر، امید و میلاد
راوی: شادی
مترجم: حسین غریبی
آهنگساز:
علی خانی
طرح کاور:
Jim Kay © Bloomsbury Publishing Inc
کپی‌رایت:
Warner Bros and J.K.Rowling
ارتباط با ما: podcast@wizardingcenter.com (توییتر و اینستاگرام)
حمایت مالی از پادکست لوموس
اسپانسرشیپ در پادکست لوموس
ارائه‌ای از وب‌سایت مرکز دنیای جادوگری و دمنتور

۲ دیدگاه

 1. من معمولا کامنت‌های فان میذاشتم ولی این بار میخوام یه کم جدی باشم.

  در مورد نژادپرستی در ایران بحثای جالبی شد

  این یکی از فرهنگ هاییه که بیشتر در صد سال اخیر رواج پیدا کرده و فکر کنم تنها کشوری هستیم که نژاد پرستی مخصوصا علیه عرب ها در فرهنگ عمومی نه تنها مذموم نیست که مصداق روشنفکری هم شده!! مثلا یکی بخواد بگه روشنفکره یه فحش به عرب ها میده.

  در مورد عرب ها که اصلا کافیه فوتبال ها رو از تلویزیون رسمی کشور مخصوصا از زبون بعضی گزارشگرهای درپیت مثل خیابانی بشنوین. یه نمونه اش که گفت ما هم شورمون از عمانی ها بیشتره هم شعورمون! یه کلیپ معروف هم هست که پنالتی ناحق برای سپاهان جلوی یه تیم عربی میگیرن اول خیابانی میگه امیدواریم گل بشه و بعد که بازیکن سپاهان در اقدامی جوانمردانه، توپ رو به دروازه بان داد، خیابانی در چرخشی صد و هشتاد درجه ای شروع به تمجید کرد و بعد گفت آفرین که درس اخلاق دادن به کشورهای عربی؟!!

  این که چینگ چانگ چونگ به یه مسافر کره ای بگن البته کاملا زشته، ولی در مقابل این نژادپرستی های سیستماتیکی که علیه برخی اقوام ساکن ایران میشه مسئله کوچیکیه‌.

  یکی از ترک ها میگفت از یه فروشنده ایرانی در خارج از کشور خرید کرده و وقتی فهمیده طرف ترکه گفته وای شما ترک ها که حتی فارسی هم خیلی سخت حرف میزنین؟! فکر نمیکردم بتونین انگلیسی یاد بگیرین؟!!!

  در مورد افغان ها هم که اصلا انقدر واضح و زیاده که نیاز به پرداختن نیست. مثلا یکی بخواد از یه افغان تجلیل کنه بهش میگه وای شما اصلا شبیه بقیه افغانیا! نیستی!! و فکر هم میکنه خیلی به طرف احترام گذاشته در حالی که بزرگترین توهین رو کرده!
  همین قضیه در مسئله ترک و آذری و عرب زبان و عرب نژاد هم هست. اتفاقا عرب های خوزستان از اصلی ترین قبیله های عربی هستن و هیچ جوره نمیشه گفت فقط زبانشون عربیه!

  اینا چیزاییه که از طرف مردم عادیه، اما حتی در سیاستهای رسمی به طور گسترده این قضیه وجود داره مثلا هیچ طرح عمرانی مهمی در غرب کارون که منطقه ای بیشتر عرب نشینه اجرا نمیشه! این اعتراف رئیس جمهور سابقه. فکر نکنین از خودم در آوردم.

  وضعیت بلوچستان هم که افتضاحه و البته این بیشتر ریشه مذهبی داره تا نژادی‌ که خودش یک قصه طولانیه و اینجا جاش نیست.

  اما از این ها گذشته یه نکته خوبی فکر کنم میلاد گفت که امریکایی های سفید که علیه سیاها نژادپرستی میکنن یه سبقه تاریخی دارن اینجا توی این کشور بر چه اساس این کار رو میکنن!
  متاسفانه بعضیا توهم میزنن فکر میکنن از نژاد سفید هستن (احتمالا فقط رنگ های سیاه و سفید رو میشناسن) در حالی که اگه وارد جمع نژادپرستهای امریکایی یا اروپایی بشن احتمالا با چهار تا توهین نژادی مثل کله سیاه خاورمیانه ای با کتک بیرونشون میکنن! یاد یه میم افتادم که یه راننده امریکایی از یه ایرانی نژادپرست میپرسه که اسمت چیه؟ میگه محمد ولی عرب نیستم، هیچ چیز عربی در ایران نیست، ما سفید هستیم‌، پدر بزرگ من چشماش آبی بوده و…
  خیلی از ایرانی های خارج کشور اینطورین و نکته عجیب غریب اینجاس که بعضیاشون حتی ضد مهاجرن با این که خودشون مهاجرن؟! شاید فکر میکنن چون آریایی هستن احزاب افراطی، اینها رو از خودشون میدونن؟!

  اینجا یه چیز بامزه ای هم هست که بعضیا فکر میکنن چون چند تا مورخ ابله در قرون ۱۹ و ۲۰ گفتن ما آریایی هستیم و آلمانی ها هم آریایی هستن!!! (در حالی که ایرانیا نه شباهت ظاهری و نه زبانی به آلمان‌ها ندارن!) پس به هیتلر ابراز ارادت میکنن؟! حتی توی بازی فوتبال دوستانه ایران و آلمان در سال ۸۵ عده ای از تماشاگران غیور آریایی! سلام نظامی دادن در حالی که شصت سال از سرنگونی نازیسم سپری شده بود و نازی ها نژاد برتر رو نژاد نوردیک در شمال آلمان و اسکاندیناوی میدونستن و حتی اسلاوهای شرق اروپا هم بعد از یهودیا پست ترین نژاد اروپا میدونستن، چه برسه مردم غرب آسیا که اصلا از نظرشون سفید محسوب نمیشن!
  به هر حال تاریخ یه بار تراژدیه و بعدش به شکل کمدی تکرار میشه و در این مورد میشه به احزاب متاثر از حزب نازی در ایران اشاره کرد که بیشتر باعث خنده میشدن و میشن.

  یکی دیگه از پدیده های جالب این سرزمین اهورایی اینه که بعضی وقتا برای مخالفت با نژادپرستی باز هم نژادپرستی میکنن؟! مثلا چند وقت پیش در ایتالیا به ولاهوویچ بازیکن صربستانی یوونتوس توهین های نژادپرستانه شده بود و ملت همیشه در صحنه کامنت گذاشته بودن که ای بابا این که خوشگله! چرا علیه این؟ یا در تجلیل از ولاهوویچ علیه سیاهانی که علیه نژادپرستی واکنش تند نشون داده بودن حرف زده بودن.
  واقعا پدیده های عجیب غریبیه که در ایران دیده میشه!

  اینایی که گفتم شاید در حد یک دهم چیزایی بود که در ذهنم بود

  از متن بالا فکر نکنم شکی باشه که من مخالف شدید نژادپرستی هستم حالا سوال اینه که راه مقابله با نژادپرستی چیه؟ به نظرم بهترین راهش آموزشه و البته بازم بعید میدونم این پدیده به طور کامل ریشه کن بشه، فکر نکنم راهش این باشه که به شکل دستوری از نژادهای مختلف مثلا در فیلم ها استفاده بشه و بدتر نژادپرستها بهانه ای برای نژادپرستی بیشتر پیدا کنن.

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری مشخص شده‌اند *