لولوخورخوره1Boggart موجودی تغییر شکل دهنده است که در رویارویی با هر انسان به شکل بزرگترین عامل ترس و وحشت آن شخص درمی‌­آید. هیچکس به درستی نمی‌­داند در زمان‌هایی که لولوخورخوره با کسی رو در رو نشده و توسط شخصی دیده نمی‌­شود، به چه شکلی است. البته این موجود حتی در چنین زمان‌هایی از طریق به صدا درآوردن، تکان دادن و یا خراشیدن در و دیوار جایی که در آن پنهان شده، وجود خود را به حاضرین اعلام می‌­کند. این موجودات معمولا از فضاهای بسته برای اختفای خود استفاده می­‌کنند، اما بعضا دیده شده که برای به دام انداختن قربانیان­شان، در جنگل‌ها و یا حتی گوشه کنارهای دنج و تاریک نیز کمین می­‌کنند.

هر چقدر که احساس ترس و وحشت در یک فرد شدیدتر باشد، او را به طعمه مناسب‌تری برای لولوخورخوره‌­ها تبدیل می­‌کند. مشنگ‌ها2Muggles نیز حضور لولوخورخوره‌­ها را احساس می­‌کنند و ممکن است حتی در مواقعی یک نظر آنها را ببینند، اما به نظر می­‌رسد که مشنگ‌ها قادر به دیدن این موجودات به صورت واضح و آشکار نیستند و معمولا در چنین لحظاتی فورا به این نتیجه می‌­رسند که چیزی که دیده‌­اند حاصل خیال و توهم آنها بوده است.

لولوخورخوره‌­ها را نمی­‌توان موجود زنده به حساب آورد. چه در گذشته و چه در حال، آنها هرگز موجوداتی زنده نبوده و نیستند. از این حیث مانند اجنه­‌ی نفیره­‌کش3Poltergeist بوده و با اشباح4Ghosts که زمانی زنده بوده‌­اند، تفاوت دارند. این موجودات عجیب و غریب یک نمونه از ساکنین غیرزنده‌­ی دنیای جادوگری هستند که هیچ نمونه مشابهی در دنیای مشنگ‌ها ندارند. لولوخورخوره‌­ها را می­‌توان از بین برد اما پس از نابود شدنشان لولوخورخوره­‌های بیشتری جای آنها را پر می­‌کنند. به نظر می­‌رسد که این موجودات نیز همچون اجنه­‌ی نفیره­‌کش و دیوانه‌­سازها5Dementors توسط احساسات مخرب انسانی به‌وجود آمده‌­اند و  با تغذیه از این احساسات به بقای خود ادامه می­‌دهند.

افسونی که باعث نابودی لولوخورخوره می­شود، افسونی بسیار هوشمندانه است. عملکرد این افسون به گونه‌­ایست که لولوخورخوره را به شکل موجود یا وسیله­‌ای جالب و خنده‌­دار درمی­‌آورد و به این ترتیب مثل همیشه خنده و شادی، ترس و وحشت را نابود می­‌کند. اگر که افسونگر بتواند از ته دل به این موجود بخندد، لولو خورخوره در یک چشم بر هم زدن نابود می­‌شود. افسون نابودی لولوخورخوره ریدیکولوس6Riddikulus است که معنایی معادل “مضحک و مسخره” دارد و کارکرد آن تبدیل لولوخورخوره به شکل موجود یا وسیله­‌ای کم خطرتر و یا حتی خنده­‌دار است.

برخی از لولوخورخوره­‌های معروف در دنیای جادوگری عبارتند از:

 • لولوخورخوره­‌ی قدیمی کانتربری7Canterbury: که در باور مشنگ‌های ساکن کانتربری او یک راهب دیوانه‌­ی آدمخوار بود که در غار زندگی می‌کرد. اما در واقع او تنها یک لولوخورخوره­‌ی کوچک بود که به خوبی یاد گرفته بود که چطور از انعکاس صدای خودش برای ترساندن مردم استفاده کند.
 • چماق به دست لندن قدیم: این لولوخورخوره که شهرتش به لندن قرن نوزدهم برمی­گردد، خود را به شکل یک اوباش جنایتکار درآورده بود و کارش پرسه زدن در کوچه پس کوچه­‌های این شهر و ایجاد رعب و وحشت بود. اما اگر کسی راهش را بلد بود می‌­توانست او را با یک افسون ساده به یک همستر کوچک تبدیل کند.
 • دیو جیغ جیغوی استراثتولی8Strathtully: او یک لولوخورخوره­‌ی اسکاتلندی بود که چنان از ترس و وحشت مشنگ‌های ساکن آن نواحی تغذیه کرده بود که موفق شده بود به شکل یک سایه‌­ی سیاه غول­‌پیکر با دو چشم سفید و درخشان در بیاید. او سرانجام توسط لایال لوپین9Lyall Lupin کارمند وزارتخانه سحر و جادو در یک قوطی کبریت اسیر شد.
این داستان توسط محمدحسین مدرس‌نیا ترجمه شده و در اختیار وب‌سایت «مرکز دنیای جادوگری» و «دمنتور» قرار گرفته است. کلیه حقوق معنوی و مادی ترجمه متعلق به این دو مجموعه است. استفاده از این ترجمه با ذکر منبع برای مصارف شخصی و غیر تجاری بدون مشکل است. پیشاپیش از اینکه حامی ما برای ادامه خدمات رایگان این دو مجموعه هستید قدردانی می‌کنیم.
,

۲۲ دیدگاه

 1. دوستان عزیزی که به لفظ «لولوخورخوره» ایراد گرفتن و لفظ «بوگارت» رو ترجیح میدن، خدمتتون عارضم که ترجمه‌های این سایت همگام با ترجمه‌های ویدا اسلامیه عزیز انجام میشه. بنابراین در این مورد هم همون واژه‌ای که خانم اسلامیه به کار بردند، به کار گرفته شده

 2. مودی میتونست شکل واقعی بوگارتو ببینه
  پس اینکه هیچکس نمیدونه وقتی جلوی جادوگرا نیست چ شکلیه اشتباهه
  مودی تو فصل ۵ از اشپزخونه کمد طبقه بالارو نگاه میکنه و ب مولی میگه اره ی بوگارته

 3. لیلال لوپین در اصل پدر ریموس لوپین هست . که ریموس هم از پدرش استعداد در دفاع در برابر جادوی
  سیاه رو به ارس برده بود. و من واقعا با واژه لولو خرخره مشکلی ندارم چون حتی اسمش هم باعث خنده میشه (: و نابود کردنش ساده تر (;

 4. سلام فقط میخواستم ی چیزی بگم من ی بار دیگه متن رو خوندم شما ب جای لیلال لوپین نوشتید لایال لوپین درستش لیلال هست .

 5. ممنون
  همیشه برام سوال بود مودی تو خونه‌ی سیریوس اون لولوخورخوره‌ای رو که فک کنم توی یه کشویی بود به چه شکلی دیده
  خودم که فکر می‌کنم در این مواقع به شکل یه توده‌ی دودی و تیره هستند •~•

  1. احتمالا. من واقعا دوست دارم با یه بوگارت بجنگم و جلوی اینه اریسه وایسم که عمیق ترین خواسته قلبیم و بدترین ترسم رو بفهمم! نمیدونم چین!!!!!!!

 6. همیشه برام سوال بوده که اگه با طلسم از خودمون در برابر بوگارت دفاع نکنیم و همینجوری وایسیم، چی کار می کنه و چی میشه؟ آیا بوگارت می تونه آدما رو بکشه؟

 7. یه سوال ذهنمو درگیر کرده اگه یه نفر بزرگترین ترسش خوده لولوخورخوره‌ها باشه ، اونوقت اینطوری میتونه شکل واقعی اونا رو ببینه؟://

  1. به نکته ی ریزی اشاره کردی. فکر کنم در اون صورت بوگارت از اونها میترسه و نمیره سمتشون. اینو یه جایی خوندم که نه کاملشو یادم هست نه اسم مقاله شو

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری مشخص شده‌اند *