این پیش‌نویس نوشته‌ای از جی.کی.رولینگ است که بخشی از نسخه‌ی اولیه‌ی کتاب هری پاتر بوده و در نسخه‌ی نهایی حذف شده. خانم رولینگ هم مانند هر نویسنده‌ی دیگری تا قبل از انتشار کتاب اصلی، فصل‌ها و محتواهای مختلف و متفاوتی را به رشته‌ی نگارش درآورده اما قبل از انتشار نهایی آنها را دستخوش تغییرات اساسی کرده یا به شکلی متفاوت در جاهای دیگری منتشر کرده. ما این پیش‌نویس را برای شما ترجمه کرده‌ایم تا ببینید رولینگ دفعات اول چه فکرهایی برای پیش‌برد داستان خود داشته است.

جی.کی.رولینگ اولین فصل کتاب هری پاتر و سنگ جادو را شاید بیشتر از سی‌بار نوشته و تغییر داده تا اینکه به نسخه‌ی نهایی فصل اول فعلی رسیده.

داستان کشته شدن پاترها یکی از توضیحات رولینگ در خصوص اولین پیش‌نویس‌های کتاب اول هری پاتر است که در آن به صحنه‌های حذف‌شده، یک شخصیت حذف‌شده و دیگر جزئیات نسخه‌های اولیۀ داستان می‌پردازد.

مرکز دنیای جادوگری

نسخه‌های مختلف زیادی از فصل اول «سنگ جادو» وجود داشت و اونی که در آخر بهش رسیدم محبوب‌ترین نوشتۀ من نیست؛ خیلی‌ها بهم گفته‌ن که فصل اول نسبت به بقیۀ کتاب براشون دشوار بوده. دردسری که اون فصل داشت (و غالباً کتاب‌های هری پاتر این دردسر رو داشتن) این بود که باید اطلاعات زیادی رو می‌دادم و در عین حال اطلاعات بیشتری رو مخفی می‌کردم. نسخه‌های مختلفی از صحنه‌ها بود که در اون ولدمورت وارد گودریکز هالو می‌شد و پاترها رو می‌کشت و توی پیش‌نویس‌های اولیۀ این نسخه‌ها، یه ماگل جای اونا رو لو می‌داد. ولی همین‌طور که داستان رشد کرد و پتی‌گرو تبدیل به خائن شد، این ماگلِ ناخوشایند هم ناپدید شد.

توی بقیۀ پیش‌نویس‌ها یه شخصیت بود به‌اسم «پایرایتیز1Pyrites» که اسمش به معنی «طلای احمق‌ها» بود. یکی از خادمان ولدمورت بود و داشت سیریوس رو جلوی خونۀ پاترها ملاقات می‌کرد. بااینکه پرایتیز رو به‌عنوان یه شخصیت خیلی دوست داشتم، اون رو هم مجبور شدم کنار بذارم؛ شیک‌پوش بود و دستکش سفید ابریشمی می‌پوشید که پیش خودم فکر می‌کردم شاید هرازگاهی به‌شکلی هنرمندانه اون رو آلوده به لکه‌های خون کنم.

توی پیش‌نویس خیلی خیلی اولیۀ فصل اول «سنگ جادو»، پاترها توی یه جزیرۀ دورافتاده زندگی می‌کنن؛ خانوادۀ هرماینی در ساحلی نزدیک اون جزیره زندگی می‌کنن و پدر هرماینی از دور توی دریا چیزی شبیه انفجار می‌بینه و وسط طوفان با قایقش می‌ره اونجا و جسد پاترها رو توی آوار خونه‌شون پیدا می‌کنه. الآن یادم نمیاد چرا فکر می‌کردم این ایدۀ خوبیه، ولی مطمئناً همون اوایل متوجه شدم که فکر خوبی نیست، چون خونۀ پاترها توی تمام پیش‌نویس‌های بعدی به گودریکز هالو منتقل شد.

این داستان توسط حسین غریبی ترجمه شده و در اختیار وب‌سایت «مرکز دنیای جادوگری» و «دمنتور» قرار گرفته است. کلیه حقوق معنوی و مادی ترجمه متعلق به این دو مجموعه است. استفاده از این ترجمه با ذکر منبع برای مصارف شخصی و غیر تجاری بدون مشکل است. پیشاپیش از اینکه حامی ما برای ادامه خدمات رایگان این دو مجموعه هستید قدردانی می‌کنیم.
, , ,

۱۵ دیدگاه

 1. توی کتاب های هری پاتر، من دوست داشتم که یک ماگل هم بتونه شخصیت کلیدی داستان باشه؛ بااینکه کوالسکی رو توی FB داریم، اما نمیدونم چرا هنوز به دلم ننشسته.

   1. چون این پنج گانه هنوز تکمیل نشده، نمیتونم درباره شخصیتش نظری بدم، اما در کامنت اول هم گفتم شخصاً هنوز دوستش ندارم. ✌

   1. میدونی برام ارتباط گرفتنش با کیف نیوت و اینقدر به قولی cool برخورد کردنش با بقیه خیلی غیر عادی بود! چون خب شخصیت ها در فیلم هم به شخصیت پردازیشون کمی کم تر از هر کتابی پرداخته میشه برای همین دلیلش رو نگفتم که شاید در سه تا فیلمی که قرار ببینیم برطرف بشه همه چیز!
    در هر صورت میگم من حضور یک ماگل برام خیلی خوشاینده؛ اما مطمئناٌ چالشِ پذیرش یک دنیای دیگه غیر از دنیای خودش بیشتر.

  1. دقیقا همینطوره . مثلا جاسوس های ماگلی که برای محفل یا ولدمورت کار بکنن می تونست کاری کنه ‌که داستان بیشتر به دل ما ماگل ها بشینه

   1. ولدمورت ماگل ها رو موجودات بی ارزش میدید، امکان نداشت بهشون کار مهمی بده بخصوص که تو سرنوشتی تاثیر داره که پیشگویی گفته.

 2. جالب بود..خیلی ممنون.فقط از اینکه رولینگ اون پیش نویس جزیره دور افتاده و بابای هرماینی رو عوض کرد خیلی خوشحالم:)
  راجب جیکوب هم که دیگه همه میدونن…از جیکوب خفن تر نداریم

 3. واقعا باید یه خسته نباشید بزرگ به خانم رولینگ گفت.
  دیدن این پیشنویس ها باعث میشه آدم درک کنه که چه زحمتی واسه نوشتن چنین شاهکاری کشیده شده.
  تفاوت پیشنویس های اولیه با داستان اصلی خیلیییییی زیاده.

 4. خیلی دوست دارم که رولینگ یک کتاب در مورد لی لی و جیمز و سیروس و ریموس و اسنیپ بنویس در مورد دوران مدرسه و تا بعد از مدرسه خیلی دوست دارم در مورد شیطنت های غارتگران بخونم

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری مشخص شده‌اند *