نظر جی.کی.رولینگ:

مفهوم «مأنوس1Familiar» بالغ بر صدها سال در باورهای عامیانه و افسانه‌های بریتانیا وجود داشته است. مأنوس‌ها حیواناتی هستند (برخی می‌گویند ارواح حیوان‌نما هستند) که به طرق مختلف، در قالب خدمتکار، پیام‌رسان یا حتی جاسوس، به یک ساحره خدمت می‌کنند. در اسناد تاریخیِ ساحری، به مأنوس‌ها اشاره شده است؛ گفته شده چنین حیواناتی قدرت‌های فراطبیعی دارند، و حتی باور بر این بوده است که آن‌ها شیاطین (یا خود ابلیس) در ظاهر مبدل هستند.

مأنوس‌ها، به معنای دقیق کلمه، در دنیای هری پاتر وجود ندارند. با اینکه دانش‌آموزان هاگوارتس اجازه دارند با خودشان حیواناتی را به مدرسه بیاورند، موش‌ها و گربه‌هایی که ما در آنجا می‌بینیم، به طور کلی، حیوان دست‌آموز هستند. جالب است که، حیوانی که در مجموعه کتاب‌ها رفتارش بیش از هر موجودی شبیه مأنوس‌های سنتی است خانم نوریس2Mrs Norris است، که متعلق به تنها ساکن غیرجادویی قلعه، آرگوس فیلچ3Argus Filch است. درست است که در مجموعه کتاب‌ها جغد به‌عنوان پیام‌رسان فرستاده می‌شود، اما این در چارچوب یک سرویس پستیِ بسیار سازماندهی‌شده است، تقریباً چیزی شبیه پست کبوتری ماگل‌ها.

این داستان توسط حسین غریبی ترجمه شده و در اختیار وب‌سایت «مرکز دنیای جادوگری» و «دمنتور» قرار گرفته است. کلیه حقوق معنوی و مادی ترجمه متعلق به این دو مجموعه است. استفاده از این ترجمه با ذکر منبع برای مصارف شخصی و غیر تجاری بدون مشکل است. پیشاپیش از اینکه حامی ما برای ادامه خدمات رایگان این دو مجموعه هستید قدردانی می‌کنیم.
, , ,

یک دیدگاه

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری مشخص شده‌اند *