دوزخی1Inferius – بنابر واژه‌گزینی خانم رولینگ، عنوان اصلی نوشتار یعنی Inferi (دوزخی‌ها) جمع بی‌قاعدهٔ Inferius (دوزخی) است. جسدی است که با طلسم یک جادوگر سیاه دوباره جان یافته است. همچون عروسک خیمه‌شب‌بازی هولناکی می‌شود و شاید جادوگر سیاه مذکور آن را خادم فداشدنی خود کند. واضح‌ترین نشانهٔ مواجهه با یک دوزخی و نه انسان زنده، چشم‌های سفید و کدر است.

افسون‌هایی که برای جان‌بخشی دوباره به بدن انسان استفاده می‌شوند بسیار پیچیده‌تر از آن‌هایی است که مثلاً برای به پرواز در آوردن اشیاء بی‌جان استفاده می‌شوند. می‌توان دوزخی را به گونه‌ای طلسم کرد که در صورت بروز مزاحمت واکنش مرگباری نشان دهد، بلااستثناء بکشد، و برای اربابش کارهای خطیری انجام دهد. با این حال محدودیت‌های آن روشن است؛ از خود اختیار و عقلی ندارد و نخواهد توانست با چاره‌جویی خود را از مخمصه‌ای نامترقبه خارج سازد. اما از آنجا که جنگجو و نگهبانی است که به سلامت خود بی‌توجه است، کاربردهای زیادی دارد.

دوزخی‌هایی که هری و دامبلدور در اعماق دریاچه در «هری پاتر و شاهزادهٔ دورگه» با آنها روبرو می‌شوند، در زمان حیات اکثراً مشنگ‌های ولگرد و بی‌خانمانی بودند که ولدمورت در اولین دوران به قدرت رسیدنش به این منظور به قتل رسانده بود، اما برخی نیز جنازهٔ جادوگران و ساحره‌هایی بود که بدون هیچ توضیحی «ناپدید» شده بودند.

دوزخی‌ها که با جادوی سیاه تا مدت نامحدودی زنده می‌مانند، تنها با آتش نابود می‌شوند، چراکه هیچ افسونی پیدا نشده که گوشت مرده را در برابر سوختن مقاوم کند. به همین دلیل، دوزخی‌ها به دست اربابشان افسون می‌شوند تا از شعله‌های آتش دوری کنند.

نظر جی.کی.رولینگ:

زامبی‌ها که در دنیای هری موجودات جداگانه‌ای ذکر شده‌اند، شباهت‌های زیادی به دوزخی‌ها دارند. من به دلایل متعدد و خوبی نمی‌خواستم نگهبانان قاب آویزی که جان‌پیچ2Horcrux بود، «زامبی» خوانده شوند. نخست این‌که، زامبی‌ها جزء باورهای عامیانهٔ مردم بریتانیا نبوده، بلکه مربوط به اساطیر هائیتی و بخش‌هایی از آفریقا هستند. دانش‌آموزان هاگوارتز درس‌هایی دربارهٔ زامبی‌ها می‌خوانند، اما انتظار ندارند آنها را در حال قدم زدن در خیابان‌های هاگزمید3Hogsmeade ببینند. دوم این‌که، گرچه زامبی‌های آئین وودو4مذهب مردم هائیتی و بخشی از آفریقا که باورها و اعمال جادویی در آن نقش بزرگی دارد. م. نمی‌توانند چیزی بیش از اجساد جان‌یافته باشند، طبق یک آئین متفاوت اما مرتبط با آن، جادوگر از روح آنها یا بخشی از روح آنها استفاده می‌کند تا خودش را زنده نگه دارد. این موضوع با داستان جان‌پیچ من در تعارض بود و نمی‌خواستم تلقین کنم که ولدمورت به جز نگهبانی از جان‌پیچ‌اش، استفادهٔ دیگری برای دوزخی‌هایش داشته است. آخرین دلیل این‌که، طی پنجاه سال گذشته، زامبی‌ها چنان زیاد در فیلم‌ها نشان داده شده و بازتفسیر شده‌اند که چیزهای زیادی را تداعی می‌کنند که برای من کاربردی نداشتند. من از نسل «تریلر»5Thriller هستم؛ برای من، یک زامبی همیشه به شکل مایکل جکسون6Michael Jackson (خوانندهٔ مشهور آمریکایی) با ژاکت قرمز روشن خواهد بود.7«تریلر» یکی از مشهورترین موزیک ویدیوهای دنیاست که در آن کاراکتر مایکل جکسون به زامبی تبدیل می‌شود. م.

اسم Inferius (دوزخی) بازی با کلمه‌ی Inferus بود که در لاتین به معنی «زیر» است، اما به‌طور مشخص این بار معنایی را دارد که «کمتر» از انسان زنده است.8به دلیل شباهت با کلمهٔ inferior به معنی پست و فرودست. م. کلمهٔ Inferi به معنی دنیای مردگان است.9دنیای مردگان (به‌طور تحت‌اللفظی: جهان زیرین) به جایی گفته می‌شود که روح مردگان پس از مرگ به آنجا می‌رود و به باور برخی اساطیر و مذاهب در زیر و اعماق این دنیا قرار دارد.

این داستان توسط حسین غریبی ترجمه شده و در اختیار وب‌سایت «مرکز دنیای جادوگری» و «دمنتور» قرار گرفته است. کلیه حقوق معنوی و مادی ترجمه متعلق به این دو مجموعه است. استفاده از این ترجمه با ذکر منبع برای مصارف شخصی و غیر تجاری بدون مشکل است. پیشاپیش از اینکه حامی ما برای ادامه خدمات رایگان این دو مجموعه هستید قدردانی می‌کنیم.
,

یک دیدگاه

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری مشخص شده‌اند *