اگر مطالعه این مطلب با زمینه تاریک برای شما آزاردهنده است، روی شمایل خورشید در بالای صفحه کلیک کنید.

جادوگرانی که از اجرای طلسم جسم‌یابی (غیب و ظاهر شدن) عاجزند، آن‌هایی که ترجیح می‌دهند در روز روشن مسافرت کنند و به همین دلیل مسافرت با جارو، تسترال1Thestral، ماشین‌های پرنده و یا اژدها برایشان امکان‌پذیر نیست. همچنین آن‌هایی که در مقصدشان شومینه‌ای وجود ندارد و طبیعتاً امکان استفاده از پودر پرواز2Floo Powder را ندارند، ناچار به استفاده از رمزتاز3Portkey هستند.

تقریبا از هر شی بی‌جانی می‌توان به عنوان رمزتاز استفاده کرد. تنها کافی است که بر روی شی مورد نظر افسون‌های لازم اجرا شود، پس از آن هر کسی که آن شی را لمس کند، به مقصدی که از پیش برای رمزتاز تعیین شده خواهد رفت. رمزتاز را می‌توان به نحوی طلسم کرد که مسافر یا مسافرانش را تنها در یک زمان معیّن به مقصد برساند. با این روش می‌توان در مواقعی مانند جام جهانی کوییدیچ4Quidditch که ترافیک ورود و خروج جادوگران و ساحره‌ها بسیار سنگین است، ورود و خروج مسافران را براساس یک جدول زمانی مشخص تنظیم کرد تا ریسک امنیتی این جابجایی‌ها تا حد ممکن کاهش یابد.

در مواردی که حجم بالایی از جابجایی مدّ نظر باشد، رعایت دستورالعمل‌های لازم برای اجرای قانون رازداری از اهمیت بالایی برخوردار است. در چنین مواقعی معمولاً از یک شی پیش پا افتاده به عنوان رمزتاز استفاده می‌شود که برای امنیت بیشتر، آن را در مکانی دورافتاده مخفی می‌کنند. به نحوی که به هیچ عنوان نظر رهگذران مشنگ5Muggle را به خود جلب نکند و چنانچه توسط آن‌ها دیده شود در نظرشان تنها یک تکّه آشغال بی‌مصرف بیاید. البته علی‌رغم تمامی این ملاحظات امنیتی، تا به حال حوادث ناخواسته‌ای نیز رخ داده است. به عنوان مثال در سال ۲۰۰۳ دو مشنگ به ناگاه خودشان را در یکی از کنسرت‌های سلستینا واربک6Celestina Warbeck پیدا کردند، فقط به این دلیل که وقتی که در پارک عمومی کلاپهام لندن7Clapham Common در حال قدم زدن با سگ‌هایشان بودند، سگ‌ها به دنبال فردی سالخورده افتادند که در حال ورزش کردن در پارک بود. و گروهی از جادوگران و ساحره‌های مستاصل را در حالیکه به طرز احمقانه‌ای بر روی چمن‌های خالی پارک به دنبال رمزتاز خود می‌گشتند و با امیدواری به جعبه‌های خالی چیپس و ته‌سیگارهای روی زمین دست می‌زدند، به حال خود رها کردند. اوج فاجعه آنجایی بود که یکی از آن مشنگ‌ها توسط سلستینا واربک برای اجرای دو نفره آهنگ «یک پاتیل عشق عمیق و آتشین8A Cauldron Full of Hot, Strong Love» به روی صحنه دعوت شد. علی‌رغم اینکه حافظه‌ی این مشنگ توسط وزارت سحر و جادو مورد اصلاح قرار گرفت، اما او بعدها توانست آهنگ محبوبی بسازد که شباهت‌ فراوانی با شاهکار سلستینا داشت. اتفاقی که به هیچ عنوان باعث خشنودی خانم واربک نشد.

همگان بر این نکته توافق نظر دارند که مسافرت با رمزتاز بسیار ناخوشایند است. نه تنها ناخوشایند که حتی ممکن است باعث ایجاد سرگیجه و حالت تهوع در انسان شود. شفادهندگان9Healers مسافرت با رمزتاز را برای سالمندان، زنان باردار و افراد ناتوان توصیه نمی‌کنند. پیشنهاد مسافرت با رمزتاز به خویشاوندان مزاحم، تا کنون تعطیلات کریسمس بسیاری از خانواده‌ها در دنیای جادوگری را نجات داده است.

نظر جی. کی. رولینگ

واژه‌ی Portkey متشکّل از کلمه‌ی فرانسوی Porter در معنای “حمل و نقل” و همچنین واژه‌ی Key به معنای “رمز و راز” می-باشد. قصد لاف زدن ندارم اما من یک رمزتاز واقعی دارم که برای رفتن به شهر لاپورته10LaPorte در آمریکا طراحی شده است. این رمزتاز را امرسون اسپارتز11Emerson Spartz بنیانگذار سایت ماگل‌نت به من هدیه داده است.

این داستان توسط محمدحسین مدرس‌نیا ترجمه شده و در اختیار وب‌سایت «مرکز دنیای جادوگری» و «دمنتور» قرار گرفته است. کلیه حقوق معنوی و مادی ترجمه متعلق به این دو مجموعه است. استفاده از این ترجمه با ذکر منبع برای مصارف شخصی و غیر تجاری بدون مشکل است. پیشاپیش از اینکه حامی ما برای ادامه خدمات رایگان این دو مجموعه هستید قدردانی می‌کنیم.
,

۷ دیدگاه

 1. من مطمئن هستم خانم رولینگ درست میگه
  و
  این رمزتاز رو داره!
  کاش میشد بهش بگم: میدونم ک داریش!!!

  با تشکر از ترجمه
  و
  زحمتی ک میکشید
  قابل تقدیره

 2. اگه کسی نزدیک خانم رولینگه بی‌زحمت رمزتازش رو یه چند روز قرض بگیره بفرسته ایران
  اینجا یه ۳۰ ۴۰ میلیون آدم میخوان فرار کنن، کارشون راه بیوفته، ثواب داره:)

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری مشخص شده‌اند *