آینه‌ی نفاق‌انگیز وسیله‌ای بسیار قدیمی است. هیچ‌کس نمی‌داند چه کسی آن را ساخته است، یا این که چطور در مدرسه‌ی هاگوارتز است. اساتید قبلی از سفرهای خود ابزارها و اشیاء جالبی به مدرسه آورده‌اند، پس ممکن است اتفاقی به مدرسه آورده شده باشد، یا به این دلیل که معلم از طرز کار آن باخبر بوده و مجذوب و وابسته‌ی آن شده است، یا چون طرز کار آن را نمی‌دانسته و قصد داشته نظر همکارانش را جویا شود.

آینه‌ی نفاق‌انگیز یکی از آن اشیاء جادویی است که به نظر می‌رسد با هدف سرگرمی ساخته شده باشد (این که با نیت خوب بوده یا بد، محل مناقشه است)، زیرا با آن که کاربردی بیش از یک آینه‌ی معمولی دارد، بیشتر جالب است تا سودمند. تنها پس از آن که پروفسور دامبلدور تغییراتی کلیدی در آینه می‌دهد (که پیش از آن که آن را از اتاق ضروریات بیرون بیاورد و از آن استفاده کند، حداقل صد سال در آنجا خاک می‌خورد) آینه تبدیل به یک مخفیگاه بسیار خوب، و آزمایشی نهایی برای ناخالصی قلب می‌شود.

نوشته‌ی بالای آینه را (“erised stra ehru oyt ube cafru oyt on wohsi”) باید برعکس خواند تا مفهوم واقعیش را فهمید.1برعکس عبارت می‌شود: “I show not your face but your heart’s desire” به معنی: «من چهره‌ی تو را نشان نمی‌دهم، بلکه آرزوی قلبی‌ات را نشان می‌دهم».

آلبوس دامبلدور، کسی که آینه را از محل اختفایش بیرون آورد، زمانی که در کتاب سنگ جادو به هدفش رسید، آن را به همان‌جایی برگرداند که آن را یافته بود. بنابراین می‌توان اینطور نتیجه گرفت که آینه به همراه تمامی محتویات اتاق ضروریات حین نبرد هاگوارتز نابود شده است.

نظر جی.کی.رولینگ:

هشدارهای آلبوس دامبلدور به هری در مورد آینه‌ی نفاق انگیز بیانگر دیدگاه‌های خودم است. نصیحت «آرزوهایت را دنبال کن» در کل خوب و پسندیده است، اما زمانی می‌رسد که دنبال کردن آرزوها دیگر مفید نیست و حتی مضر می‌شود. دامبلدور می‌داند وقتی که انسان خود را اسیر خواسته‌ای می‌کند که هرگز نمی‌تواند – یا هرگز نباید – محقق شود، از زندگی جا می‌ماند. عمیق‌ترین آرزوی قلبی هری یک چیز غیرممکن است: بازگشت پدر و مادرش. هر چند محروم بودن او از خانواده‌اش بسیار ناراحت کننده است، دامبلدور می‌داند این که هری بنشیند و به تصویری خیره شود که هرگز برایش اتفاق نخواهد افتاد، فقط به هری صدمه می‌زند. آینه جذاب و فریبنده است، اما لزوماً شادی‌آور نیست.

این داستان توسط حسین غریبی ترجمه شده و در اختیار وب‌سایت «مرکز دنیای جادوگری» و «دمنتور» قرار گرفته است. کلیه حقوق معنوی و مادی ترجمه متعلق به این دو مجموعه است. استفاده از این ترجمه با ذکر منبع برای مصارف شخصی و غیر تجاری بدون مشکل است. پیشاپیش از اینکه حامی ما برای ادامه خدمات رایگان این دو مجموعه هستید قدردانی می‌کنیم.
,

۳ دیدگاه

  1. یعمی چی همه ی وسایل اتاق ضروریات نابود شد!؟ خب مگه خودشون اتاقو پر وسیله کرده بودن!؟ اتاق ضروریا اتاقی بود که اگر یه نفر به یه چیزی احتیاج داشت، اون اتاق با وسایل لازمش حاضر میشد. یعنی وقتی مدرسه‌رو ساختن توی یه اتاقو پپپر وسیله کرذن تا هر کس هر چی خواست بتونه توش پیدا کنه!؟ غیر منطقی نیست!؟

    1. نه ولی اون اتاق اتاقی جادویی بود که خب معلومه که حین ساخت اون رو با وسایل پر نکردن ولی این قدرتو بهش اضافه کردن که نیازهارو برطرف کنه و تنها اون اتاق همچین قدرتی رو داشت و وقتی که نابود بشه خب دیگه هیچ کاری نمیتونه بکنه دیگه هرچی جادو بوده نابود شده

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری مشخص شده‌اند *