اگر مطالعه این مطلب با زمینه تاریک برای شما آزاردهنده است، روی شمایل خورشید در بالای صفحه کلیک کنید.

اگر از نشریات کم‌تیراژی همچون طفره‌زن1Quibbler صرف نظر کنیم، می‌توان گفت که در تمام بریتانیا تنها یک روزنامه‌ی جادویی درست و حسابی وجود دارد، روزنامه‌ی پیام امروز2Daily Prophet. دفتر مرکزی­ این روزنامه در کوچه‌ی دیاگون قرار دارد و هر روز صبح توسط پست جغدی تقریباً برای تمام خانه‌های جادوگری در سرتاسر بریتانیا ارسال می‌شود. جادوگران پس از دریافت روزنامه، مبلغ آن را در کیسه‌ی کوچکی که به پای جغد بسته شده می‌اندازند. در مواقعی که اتفاقات جالب یا هیجان‌انگیزی (مثل پرواز بدون مجوّز فورد آنجلیای پدر رون ویزلی3Ron Weasley بر فراز بریتانیا) رخ می‌دهد، روزنامه‌ی پیام امروز به صورت فوری یک نسخه‌ی عصر هم منتشر می‌کند.

روزنامه‌ی پیام امروز را نمی‌توان به طور کامل یک رسانه‌ی بی‌طرف به حساب آورد و متاسفانه گهگاه شاهد گزارش‌هایی جنجالی و مغرضانه از جانب خبرنگارانی همچون ریتا اسکیتر4Rita Skeeter معروف در این روزنامه بوده‌ایم. این بنگاه خبریِ به ظاهر مستقل، تا به امروز در چندین برهه‌ی زمانی تحت فشار وزارت­ سحر و جادو و یا جریان‌های پرنفوذ، اقدام به مخفی‌کاری و سانسور خبر کرده است. با دقیق شدن در نام این روزنامه می‌توان به انگیزه‌ی اصلی صاحبان آن پی برد، در زبان انگلیسی واژه‌ی Prophet مانند کلمه‌ی Profit (به معنی سود و منفعت) تلفظ می‌شود.

شاید برایتان جالب باشد که مدتی ایده‌ی خلق یک روزنامه‌ی جادویی در ذهن من بود که اخبار اتفاقات دنیای جادوگری را پیش از وقوعشان منتشر می‌کرد.

جامعه‌ی جادوگری اساساً تمایلی به شنیدن اخبار مرتبط با دنیای سیاست ندارد، البته باید گفت که این موضوع باعث نشده که پیام امروز دارای خط مشی سیاسی نباشد. جادوگران ­به عنوان یک جامعه‌ی کوچک، متمایز و گاهاً محصور، عموماً به شنیدن اخبار عامیانه تمایل دارند. خبرهایی نظیر: نتایج لیگ کوییدیچ5Quidditch، اینکه چه افرادی به دلیل نقض قانون بین‌المللی رازداری به دردسر افتاده‌اند، چه قانون دست و پاگیری توسط اداره‌ی سواستفاده از محصولات مشنگی6Muggle Artefacts تصویب شده است، یا اینکه کنسرت سلستینا واربک7Celestina Warbeck و یا گروه خواهران عجیب8Weird Sisters در چه زمانی برگزار می‌شود.

در حالیکه دنیای مشنگ‌ها به شکلی روزافزون به شبکه‌ی اینترنت وابسته می‌شود، به نظر می‌رسد که جامعه‌ی جادوگری همچنان به همان شیوه‌ی سنّتی نشر اخبار یعنی روزنامه‌ی چاپی وفادار خواهد ماند. البته اگر که روزنامه‌های مشنگی نیز حاوی عکس‌های متحرّک بودند، احتمالاً می‌توانستند فروشی مشابه روزنامه‌های جادوگری داشته باشند.

این داستان توسط محمدحسین مدرس‌نیا ترجمه شده و در اختیار وب‌سایت «مرکز دنیای جادوگری» و «دمنتور» قرار گرفته است. کلیه حقوق معنوی و مادی ترجمه متعلق به این دو مجموعه است. استفاده از این ترجمه با ذکر منبع برای مصارف شخصی و غیر تجاری بدون مشکل است. پیشاپیش از اینکه حامی ما برای ادامه خدمات رایگان این دو مجموعه هستید قدردانی می‌کنیم.
, , ,

۱۱ دیدگاه

  1. میشه تصاویر هم بذارید ؟ یا مثلا ی خبر رو خودتون بگید ؟ جالب تر میشه (: من در کل سایت شما رو خیلی دوست دارم و به نظرم واقعا لازم نیست که بازنویس شده ی ویزاردینگ ورلد باشه .

  2. ۱۸ سال از اولین باری که کتاب هری پاتر رو خوندم گذشته !!! الان ۳۰سالم شده و هنوز که هنوزه اخبار هری پاتر رو دنبال میکنم.اون اوایل سایت دمنتور و جادوگران بود.
    چقد زود عمر آدم میگذره.امیدوارم که سریال هری پاتر رو هم زودتر بسازن

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری مشخص شده‌اند *