هری پاتر یکی از محبوب‌ترین مجموعه‌های فانتزی در سراسر دنیاست و در این بیست و چند سالی که رولینگ پای‌مان را به دنیای جادوگری هری پاتر باز کرده، میلیون‌ها کودک، نوجوان، جوان و حتی بزرگسال قدم به این دنیا گذاشته‌اند و از سپری کردن وقت‌شان در آنجا لذت برده‌اند. با این حال زمان می‌گذرد و نسل‌ها عوض می‌شوند، زندگی‌هایی تمام می‌شود و افرادی جدید پا به این دنیا می‌گذارند و در تمام این مدت «قصه» است که باقی می‌ماند. شاید ماجرای پسرک عینکی چندین سال پیش تمام شده باشد، اما هر روز افراد بیشتر و جدیدتری با این مجموعه آشنا می‌شوند، غرق داستانش می‌شوند، با شادی‌هایش شاد می‌شوند و در غم‌هایش اشک می‌ریزند. شاید شما هم یکی از این افراد باشید که می‌خواهید تازه با دنیای هری پاتر آشنا بشوید. این مطلب مخصوص شماست. برای اینکه بدانید با چه دنیایی طرف هستید، کتاب‌ها را چطور بخوانید، با کتاب‌های جانبی آشنا شوید و در کل راهنمایی برای اینکه چطور تجربه‌ی بهتری از هری پاتر خواندن داشته باشید. اگر دوست یا آشنایی دارید که می‌خواهید هری پاتر را به او معرفی کنید یا می‌خواهد مجموعه را شروع کند، می‌توانید این مطلب را برایش بفرستید.

داستان راجع به چیست؟

ماجرای هری پاتر از شبی شروع می‌شود که هری از طلسم مرگ‌بار لرد سیاه جان سالم به در می‌برد و لرد سیاه قدرتش را از دست می‌دهد. هری بدون اینکه بداند در دنیای جادوگری چه جایگاه ویژه‌ای دارد نزد خاله و شوهرخاله‌ی ناخوشایندش بزرگ می‌شود، اما با نزدیک شدن یازدهمین سالگرد تولدش، اتفاقات عجیبی رخ می‌دهد که زندگی‌اش را برای همیشه عوض می‌کند…

به چه کسانی توصیه می‌شود؟

هری پاتر داستانی است که سن نمی‌شناسد. چه ده ساله باشید و چه سی ساله، اگر عاشق چنین داستان‌هایی باشید، از آن لذت می‌برید. اگر عاشق کتاب‌های فانتزی هستید و هری پاتر را نخوانده‌اید، چطور به خودتان «عشق فانتزی» می‌گویید؟ اگر از کتاب‌های فانتزی خوشتان نمی‌آید، باز هم احتمال دارد که از کتاب لذت ببرید و شاید هری پاتر شما را با این ژانر آشتی دهد. داستان هری فقط در جادو و موجودات عجیب و غریب خلاصه نمی‌شود و پایه‌های آن انسانیت، دوستی و فداکاری است.

چه بسیار بچه‌هایی که با هری پاتر کتابخوان شده‌اند و گزاف نیست که بگوییم زندگی‌شان عوض شده است.

بنابراین هری پاتر را به تمام علاقه‌مندان کتاب و کتابخوانی توصیه می‌کنیم.

کتاب‌های اصلی مجموعه

کتاب‌های هری پاتر در هفت جلد منتشر شده‌اند، هرچند ممکن است در قفسه‌ی کتابخانه‌ها و کتابفروشی‌ها تعداد کتاب‌های بیشتری ببینید و کمی گیج شوید. نکته اینجاست که ترجمه‌ی فارسی بعضی از کتاب‌های این مجموعه به علت حجم بالا در چند جلد منتشر شده است. لیست کتاب‌ها به شرح زیر است:

با کلیک روی نام هر کتاب به پروفایل اختصاصی آن کتاب در مرکز دنیای جادوگری هدایت می‌شوید.

آخرین کتاب مجموعه سال 2007 منتشر شد، اما سال 2016 رولینگ به پیشنهاد جان تیفانی و جک تورن برای انتشار کتابی جدید از مجموعه‌ی هری پاتر پاسخ مثبت داد و نمایشنامه‌ای تحت عنوان هری پاتر و فرزند نفرین‌شده به عنوان هشتمین کتاب هری پاتر منتشر شد. البته کتاب به قلم خود رولینگ نیست و او فقط بر آن نظارت داشته و اصلا به قدرت و کیفیت مجموعه‌ی اصلی هم نیست و ما هم توصیه‌ای به خواندنش نمی‌کنیم. با این حال با کلیک روی این لینک می‌توانید به صفحه‌ی مخصوص این کتاب بروید. در ضمن دمنتور این کتاب را ترجمه کرده و رایگان در اختیار علاقه‌مندان قرار داده که می‌توانید آن را از اینجا (نسخه‌ی PDF) یا از اینجا (نسخه‌ی ePub در اپلیکیشن فیدیبو) دریافت کنید.

کتاب‌های جانبی مجموعه

رولینگ در مجموع شش کتاب جانبی برای هری پاتر نوشته که در ادامه هر کدام را بررسی مختصری می‌کنیم.

کوییدیچ در گذر زمان

کتاب کوییدیچ در گذر زمان یکی از کتاب‌های درسی هاگوارتز است که از آن داخل کتاب‌های اصلی نیز یاد می‌شود. این کتاب به تاریخچه‌ی کوییدیچ (ورزش محبوب جادوگرها)، قوانین و تمامی اطلاعات لازم درباره‌ی این بازی می‌پردازد. کوییدیچ از اولین کتاب در داستان حضور دارد و هر وقت که بخواهید (حین خواندن مجموعه یا بعد آن) می‌توانید آن را بخوانید. پیشنهاد ما خواندن کتاب بعد از اتمام کتاب سوم (هری پاتر و زندانی آزکابان) است.

جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها

جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها یکی دیگر از کتاب‌های درسی هاگوارتز که در متن داستان به آن اشاره می‌شود. در این کتاب انواع و اقسام موجودات جادویی دنیای هری پاتر گردآوری شده و توضیحاتی راجع به ویژگی‌هایشان داده شده است. این کتاب را نیز می‌توانید هروقت که خواستید مطالعه کنید، اما توصیه‌ی ما خواندنش پس از اتمام کتاب دوم یا سوم مجموعه است.

قصه‌های بیدل نقال

قصه‌های بیدل نقال یکی از بهترین کتاب‌های جانبی منتشر شده‌ی هری پاتری است. این کتاب نیز مانند دو کتاب قبل در متن داستان حضوری پررنگ دارد، ولی توصیه می‌کنیم تا پایان کتاب هفتم سراغش نروید. البته می‌توانید همزمان با ظهور کتاب در هفتمین جلد مجموعه، خواندنش را به شکل موازی همراه هرماینی پیش ببرید و تجربه‌ای جذاب داشته باشید.

مجموعه‌ی ارائه‌ای از پاترمور

وب‌سایت پاترمور با هدف گسترش دنیای جادوگری افتتاح شد و رولینگ دست‌نوشته‌هایی را راجع به شخصیت‌ها، اماکن و اشیای جادویی داستان در آن منتشر کرد که پیش از آن هیچ‌جا منتشر نشده بودند. بعد از چند سال پاترمور این دست‌نوشته‌ها را به همراه چند دست‌نوشته‌ی جدید در مجموعه‌ای سه جلدی با عنوان «ارائه‌ای از پاترمور» منتشر کرد. دمنتور هر سه جلد این مجموعه را ترجمه کرده که می‌توانید آن‌ها را از اینجا دریافت کنید.

جلد اول، راهنمای ناکامل و نامعتبر هاگوارتز به توضیح ویژگی‌های مدرسه‌ی جادوگری هاگوارتز می‌پردازد و شما را با تاریخچه‌ی آن‌ها و افکار رولینگ هنگام خلق آن‌ها آَشنا می‌کند.

جلد دوم، داستان‌هایی کوتاه از هاگوارتز درباره‌ دلاوری‌ها، سختی‌ها و سرگرمی‌های خطرناک، به توضیح برخی مسائل دنیای جادوگری مانند جانورنمایی، گرگینه‌ها و پیشگوها می‌پردازد و می‌توانید زندگی‌نامه برخی شخصیت‌های مهم داستان هری پاتر را در آن بخوانید.

جلد آخر مجموعه، داستان‌هایی کوتاه از هاگوارتز درباره‌ قدرت، سیاست و اشباح مزاحم، به شخصیت‌های منفی داستان، تاریخچه، جایگاه و قدرت وزارت سحر و جادو و معجون‌ها و معجون‌سازی می‌پردازد.

توصیه می‌کنیم هر سه جلد این مجموعه را بعد از پایان مجموعه‌ی اصلی هری پاتر بخوانید.

انگلیسی یا فارسی؟

هری پاتر همزمان با انتشار جهانی‌اش در ایران هم محبوبیت ویژه‌ای پیدا کرد و مترجم‌ها و ناشرهای بسیاری سراغش رفتند. با این حال بهترین ترجمه‌ی چاپی فارسی متعلق به خانم ویدا اسلامیه و نشر کتابسرای تندیس است. لازم به ذکر است که کتابسرای تندیس کپی رایت انتشار سه جلد آخر مجموعه را نیز خریداری کرده است.

البته اگر انگلیسی‌تان خوب است می‌توانید نسخه‌های زبان اصلی کتاب را بخوانید و لذت ببرید. نثر چندان مشکلی ندارد و برای تقویت زبان انگلیسی نیز تمرین خوبی است. لینک دانلود نسخه‌ی انگلیسی هر کتاب در پروفایل مخصوصش در دسترس است.

فیلم‌های مجموعه

مثل دیگر مجموعه‌های موفق، از هری پاتر نیز اقتباس سینمایی شده که البته هواداران کتاب چندان از آن راضی نیستند. خواهش می‌کنیم قبل از دیدن فیلم‌ها، کتاب‌ها را بخوانید، چون گرچه فیلم‌ها جذابیت خودشان را دارند، اما جذابیت‌شان در مقایسه با کتاب‌ها رنگ می‌بازد. برای هر یک از کتاب‌های اول تا ششم یک فیلم و برای کتاب آخر دو فیلم ساخته شده است.

با کلیک روی نام هر فیلم به پروفایل اختصاصی آن فیلم در مرکز دنیای جادوگری هدایت می‌شوید. اگر دوست دارید که صحنه‌های حذف شده‌ی این فیلم‌ها را ببینید، اینجا کلیک کنید.

مجموعه‌ی جانوران شگفت‌انگیز

رولینگ چند سال پس از اتمام هری پاتر تصمیم گرفت فیلم‌نامه‌ی مجموعه‌ای جدید با عنوان «جانوران شگفت‌انگیز» را بنویسد. داستان این مجموعه به چندین سال قبل از داستان هری پاتر برمی‌گردد و مربوط به زمانی است که گریندل‌والد در اوج قدرت بوده است. قرار است این مجموعه پنج قسمت داشته باشد و تا زمان نگارش این مطلب دو قسمت آن اکران شده و اکران قسمت سومش برای سال 2021 برنامه‌ریزی شده است.

با کلیک روی نام هر فیلم به پروفایل اختصاصی آن فیلم در مرکز دنیای جادوگری هدایت می‌شوید.

فیلمنامه‌ی این دو فیلم، که اولین تجربه‌های فیلمنامه‌نویسی رولینگ هستند، منتشر شده و به فارسی نیز ترجمه شده‌اند.

سوال خاصی دارید که به آن پاسخ داده نشده؟ در بخش نظرات مطرح کنید تا در اسرع وقت آن پاسخ دهیم!

12 دیدگاه

  1. امکانش هست کتابای تازه منتشر شده از ویازردینگ ورلد(هون سری A Jounrney through)و کتاب تاریخچه جادو رو هم در سایت یا کانال سایت قرار بدید؟

  2. این کتاب واقعا زندگی منو عوض کرد با این که سال ها از خوندنش میگذره ولی بازم عاشقشم واقعا این کتاب مثل کتاب های عادی نیست و جادویی تو خودش داره امکان نداره از خوندش لذت نبری با اینه بیشتر از ده بار خوندمش ولی هر بار برای […] گریم میگیره

ثبت دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای ضروری مشخص شده‌اند *